Baga po masakrze - zdjęcia

Ponad 2 tys zabitych osób, zniszczonych i spalonych ponad 3700 budynków - te dane za zdjęciami satelitarnymi i Amnesty International, podaje BBC w związku z rzezią dokonaną przez Boko Haram w Baga na północy Nigerii.

Fotografie przedstawiają miejscowość z 2 i 7 stycznia - przed i po atakach.

Atak Boko Haram rozpoczął się 3 stycznia. Tysiące ludzi uciekło do sąsiadującego z Nigerią Czadu. Wielu z nich jednak nie udało się uratować. Świadkowie twierdzą, że zabitych zostały setki osób a nawet dwa tysiące.

Mężczyzna ocalały z rzezi, cytowany przez BBC mówi że uciekł wraz z 5 tysiącami innych osób, podczas gdy "ludzie byli zabijani jak zwierzęta" . Inny świadek mówi: "Zabili tak wiele osób. Widziałem może ok 100 zabitych. Uciekałem do buszu. A oni wciąż strzelali i zabijali".

Nigeryjski rząd kwestionuje liczbę ofiar - 2000, utrzymując, że w ataku zginęło ok. 150 osób, włączając napastników.

AI ocenia że w wyniku ataku ponad 620 zabudowań zostało zniszczonych w Baga, i ponad 3100 w sąsiednim Doron Baga.

Świadkowie potwierdzają, że wśród ofiar były małe dzieci i kobiety w ciąży.  "Boko Haram wzięła ponad 300 kobiet i przetrzymali je w szkole w Baga. Potem zwolnili starsze kobiety, matki i większość dzieci, ale wciąż przetrzymują młodsze kobiety" - BBC cytuje za AI relację jednej z ocalałych.

W zeszłym tygodniu Musa Alhaji Bukar stojący na czele tamtejszej wspólnoty ze strony rządowej, powiedział, ze 10 tysięczne miasto obecnie "nie istnieje".

Dramat w Baga  - kalendarium:

3 stycznia - media społecznościowe donoszą o pierwszym ataku na miasto

4 stycznia - Boko Haram ogłasza przejęcie Baga

8 stycznia - raporty donoszą o ciałach zabitych na ulicach, pojawiają się informacje o ok. 2000 ofiar

12 stycznia - rząd twierdzi, że liczba zabitych w Baga nie była większa niż 150

15 stycznia - satelitarne zdjęcia ujawnione przez AI sugerują, że liczna zabitych jest jednak dużo większa niż podają oficjalne dane.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BAGA, BOKO HARAM

Pobieranie...
 • mario
  16.01.2015 00:04
  Gdzie są ci politycy, którzy kilka dni temu maszerowali w Paryżu? Nie mają nic do powiedzenia?
  Czyżby rozmiar tragedii odebrał im mowę?
 • Boguchwał
  16.01.2015 09:51
  Módlmy się za ofiary, by dobry Bóg wynagrodził ich cierpienia.
  Módlmy się za polityków, by wysilali się dla sprawiedliwości społecznej.
  - Ojcze, ofiaruję Ci ciało i krew najmilszego Syna Twojego [i dzieci Bożych] na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata. Miej miłosierdzie dla całego świata.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.