Pakistan: Asia Bibi wciąż potrzebuje wsparcia

Tylko naciski opinii światowej i systematyczne upominanie się o los Asii Bibi mogą doprowadzić do jej uwolnienia.

Za obecną sytuację ponosi pełną odpowiedzialność rząd Pakistanu i uległy fundamentalistom system sądownictwa.  Tak o sytuacji pakistańskiej chrześcijanki, szósty rok więzionej pod fałszywym zarzutem obrazy Mahometa, mówi jej obecny adwokat. Saiful Malook, który sam jest muzułmaninem, wyznaje, że za to iż podjął się obrony tej bohaterskiej matki, spotyka go  wiele nieprzyjemności. Bywa zastraszany i nazywany wrogiem swych własnych córek. Wielu sędziów, z którymi pracował przez lata, nie odpowiada teraz na jego pozdrowienie.

„W czasie procesu Asii Bibi zupełnie pominięto zasady obowiązującego prawa. Zamiast weryfikować fakty, kolejne sądy pozwoliły, by górę wzięły uczucia religijne” – mówi adwokat, przypominając o ogromnych naciskach wywieranych przez islamskich fundamentalistów na system sądowniczy w Pakistanie. Podkreśla, że gdyby przypadek chrześcijanki nie stał się kazusem międzynarodowym, to pewno dawno byłaby już ona pierwszą kobietą, na której wykonano wyrok śmierci za bluźnierstwo. Saiful Malook wskazuje, że naciski te muszą trwać także teraz, kiedy Sąd Najwyższy nakazał wstrzymanie wykonania kary śmierci i zlecił ponowne rozpatrzenie całej sprawy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.