Odprawiono ewangelickie jutrznie wielkanocne

Luteranie obchodzą Wielkanoc.

W niektórych kościołach na Śląsku Cieszyńskim wczesnym rankiem w Niedzielę Zmartwychwstania 27 marca odprawione zostały nabożeństwa rezurekcyjne, zwane jutrzniami. Tego dnia w świątyniach ewangelickich odprawiane są najpierw rezurekcje, a następnie uroczyste nabożeństwa główne ze spowiedzią i Komunią Świętą.

W ewangelickiej parafii w Cieszynie jutrznia rozpoczęła się jak zwykle o 5.00 rano. Co roku ewangelicy bardzo licznie przychodzą uczestniczyć w tych nabożeństwach. Jutrznie odprawiono również m.in. w luterańskich kościołach w Wiśle Jaworniku, Ustroniu, Jaworzu i Skoczowie.

Poranne nabożeństwo jutrzni ma przypominać, że Jezus „przez swoją śmierć zniweczył śmierć naszą i zmartwychwstając życie nam przywrócił”. Duchowni ubrani są w białą albę. Tego koloru są także liturgiczne nakrycia i dekorujące kwiaty.

W kościele ewangelickim w Wiśle z soboty na niedzielę odbyła się "Bezsenna noc", podczas której wierni, przeważnie młodzi ludzie, czuwali, modlili się i wspólnie śpiewali. Uroczystość zorganizowało Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie.

W Polsce żyje około 70 tys. luteran, z czego prawie połowa na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja cieszyńska Kościoła ewangelicko-augsburskiego jest najliczniejszą w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama