Religia, Rosja, Europa

Do czasów sowieckich w Rosji porównał obecną sytuację w Europie metropolita Hilarion Ałfiejew, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.

Jego zdaniem Rosja i Europa zamieniły się rolami, a podczas gdy w Rosji odradza się życie religijne, to po Europie hasają ateistyczne ideologie.

Oficjalny przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego oznajmił, że kiedy w Rosji odradza się życie religijne, budowane są nowe cerkwie i kościoły, to w Europie panuje sekularyzm i ateizm, budynki kościelne wystawiane są na sprzedaż. Z europejskiej przestrzeni społecznej ruguje się idee życia religijnego do prywatności i to skrzętnie skrywanej. Na razie nie ma jeszcze prześladowań takich jak za czasów sowieckich, ale i tak można stracić pracę z powodu przyznawania się do wiary. Metropolita Hilarion Ałfiejew wyraził nadzieję, że Europa ocknie się z amoku postawy „róbta co chceta” i ludzie zrozumieją, do czego taka postawa prowadzi, a wtedy nastąpi odrodzenie życia chrześcijańskiego.

Z kolei politolog i ekonomista prof. Siergiej Karaganow uważa, że prawa człowieka powinny być przestrzegane, ale jego zdaniem nie można wartości chrześcijańskich zamienić na pseudoreligijne podejście do nowych ideologii wyrastających z pnia marksistowskiego. Wyraził on również nadzieję, że Europa przebudzi się, a jej społeczeństwo sprzeciwi się narzucanym mu pseudonowoczesnym ideom  i odrzucaniu tradycji, z których wyrosła  tradycja europejska.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.