Nigeria: nasila się prześladowanie chrześcijan

12 tys. zabitych chrześcijan, 2 tys. zniszczonych kościołów i 1,4 mln uchodźców. Ten dramatyczny bilans dotyczy zaledwie ostatniej dekady i ilustruje rosnący dramat wyznawców Chrystusa w Nigerii.

Znaleźli się oni w ostatnim czasie na celowniku grupy terrorystycznej Fulani Herdsmen Terrorists (FHT). Choć na Zachodzie jest ona stosunkowo mało znana, to uważa się ją za trzecią najbardziej niebezpieczną organizację islamską działającą w Nigerii, po bojownikach tzw. Państwa Islamskiego i Boko Haram. Na spotkaniu zorganizowanym przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie mówił o tym w Rzymie bp Joseph Bagobiri, ordynariusz diecezji Kafanchan w nigeryjskim stanie Kaduna. Na potwierdzenie rozgrywającego się dramatu przywołał on dane dotyczące terenu jego diecezji tylko z ostatnich czterech miesięcy: 53 spalone miasteczka, 808 zabitych, 52 rannych, 1422 zniszczone domy i 16 kościołów.

Jako przyczyny trwających ataków bp Bagobiri wskazuje względy społeczne i religijne. Przypomina zarazem, że dla wyznawców islamu solą w oku jest znaczący wzrost liczby chrześcijan na tym terenie. W ciągu ostatnich stu lat zwiększyła się ona bowiem z prawie zera do 31 proc. populacji. Ten dynamiczny rozwój jest dla islamistów wystarczającym motywem do prześladowań. Nigeryjski hierarcha z bólem zauważa, że gdy chodzi o sytuację wyznawców Chrystusa, wspólnota międzynarodowa nie traktuje Nigerii z równą uwagą, jak np. Bliski Wschód.  Co więcej, jak dodaje, nigeryjscy chrześcijanie nie mają nawet wystarczającej opieki miejscowych władz. Stąd też jego wizyta w Rzymie, by przyciągnąć uwagę obserwatorów międzynarodowych i organizacji pomocowych, tak żeby nigeryjscy chrześcijanie nie byli dalej zapomniani dla świata i pozostawieni na niełaskę losu.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.