Bp Jerzy obejmie prawosławną diecezję wrocławsko-szczecińską

Biskup siemiatycki Jerzy, zwierzchnik prawosławnego ordynariatu Wojska Polskiego, obejmie prawosławną diecezję wrocławsko-szczecińską. Zastąpi zmarłego w kwietniu arcybiskupa Jeremiasza. Ingres nowego ordynariusza odbędzie się 18 czerwca we Wrocławiu.

O decyzji soboru biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego poinformowała oficjalnie w środowym komunikacie kancelaria soboru.

Jednocześnie z powołaniem na ordynariusza diecezji wrocławsko-szczecińskiej, bp Jerzy został zwolniony z funkcji wikariusza diecezji warszawsko-bielskiej, a na mocy stosownego dekretu metropolity Sawy - podniesiony do godności arcybiskupiej.

Jerzy Pańkowski ma 43 lata; w 1989 roku wstąpił do monasteru (klasztoru) w Supraślu, jednocześnie studiował w prawosławnym seminarium duchownym. Ukończył nie tylko tę uczelnię - studiował również teologię w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz na uczelni w Atenach.

Śluby zakonne złożył w 1993 roku. W 1995 roku otrzymał święcenia diakońskie z rąk zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy, a w 1998 roku - święcenia kapłańskie z rąk patriarchy ekumenicznego Bartłomieja.

Był namiestnikiem monasteru św. Onufrego w Jabłecznej. W listopadzie 2006 roku sobór biskupów zdecydował o powołaniu go na wikariusza diecezji warszawsko-bielskiej, z tytułem biskupa siemiatyckiego.

Po śmierci w katastrofie smoleńskiej w kwietniu 2010 roku abp. Mirona przejął po nim obowiązki zwierzchnika prawosławnego ordynariatu WP, które sprawuje do dziś. Hierarcha prowadzi też pracę naukową, jest profesorem nauk teologicznych, prorektorem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.