Rosja: Dzień Chrztu Rusi

Wierni rosyjskiego prawosławia obchodzą dzisiaj Dzień Chrztu Rusi. Od 2010 r. 28 lipca wspomina się kniazia Włodzimierza, który zgodnie z przekazem tradycji przyjął ze swym księstwem chrześcijaństwo w roku 988.

W południe, według czasu miejscowego, we wszystkich soborach katedralnych i cerkwiach podlegających patriarchatowi moskiewskiemu w Rosji, Białorusi, Ukrainie oraz innych krajach zabrzmiały dzwony. Ich fala przetoczyła się od Kamczatki poprzez Azję aż po obwód kaliningradzki. W świątyniach parafialnych i w monasterach odprawiono dziękczynne liturgie za ponad tysiącletnią historię chrześcijaństwa na Rusi. Główne uroczystości odbyły się w Kijowie. Zdaniem patriarchy moskiewskiego Cyryla dzięki przyjęciu chrześcijaństwa zjednoczyły się liczne plemiona słowiańskie tworząc miejsce rozwoju nowego państwa, kultury i tradycji moralnej.

Podobnie jak Mieszko I, który przyjął chrzest w tradycji zachodniej razem ze swoimi poddanymi w 966 r., dając początek nowemu państwu słowiańszczyzny zachodniej, Polsce, tak kniaź Włodzimierz zapoczątkował przyjęciem chrztu w tradycji bizantyjskiej istnienie Rusi. Można powiedzieć, cytując św. Jana Pawła II, że Słowianie, stanowiący najliczniejszą grupę językową w Europie, „oddychają dwoma płucami wiary: Kościoła wschodniego i zachodniego”.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.