Na świecie pogłębia się też tendencja udowadniająca, że można wybrać każdą inną religię, byle nie chrześcijaństwo.
Andrzej Macura CC-SA 4.0
Na świecie doznacie ucisku, ale ufajcie: Jam zwyciężył świat
Każdego roku za wiarę ginie ok. 100 tys. ludzi. Chrześcijanie najbardziej cierpią z rąk muzułmańskich ekstremistów. Ofiarą hiperekstremiumu islamskiego pada na świecie obecnie jeden kraj na pięć. Wyznawcy Chrystusa są w nich o wiele bardziej prześladowani niż w państwach rządzonych przez reżimy totalitarne takie jak Korea Płn., Chiny, Erytrea czy Wietnam. Ta negatywna tendencja pogłębia się od kilku lat. Z powodu swej wiary cierpi aktualnie 500 mln chrześcijan. Innymi słowy, co czwarty wyznawca Chrystusa żyje w lęku o to, że może stracić pracę, dorobek życia, być wygnanym ze swego domu, czy stracić życie z powodu swego credo. 12 listopada obchodzimy w Polsce Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
Oficjalny plakat Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym Kolejny raz poświęcony jest on Bliskiemu Wschodowi, gdzie w ciągu ostatnich trzech dekad liczba chrześcijan zmniejszyła się z 20 do zaledwie 5 procent! Chłodne statystyki najlepiej dowodzą, że pytanie o to, czy region ten stanie się wkrótce pustą kolebką chrześcijaństwa, jest jak najbardziej zasadne. Najmocniejszym dowodem jest tu Turcja, gdzie w ciągu ostatnich stu lat liczba chrześcijan spadła z 20 do 0,1 proc. Maronicki patriarcha Antiochii, kard. Béchara Boutros wytknął światu współwinne milczenie w obliczu dokonującej się tragedii chrześcijan: „Straciliśmy ostatnio w Iraku ponad milion wyznawców Chrystusa i jakoś nikt się tym nie przejął. Podobnie rzecz ma się z Syrią”. Patriarcha moskiewski Cyryl stwierdził, że rozmiar prześladowań chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest proporcjonalnie większy niż w Związku Radzieckim, a przecież pod względem liczby zamordowanych chrześcijan prześladowania sowieckie nie mają sobie równych.
Na świecie pogłębia się też tendencja udowadniająca, że można wybrać każdą inną religię, byle nie chrześcijaństwo. Tak jest w islamie, hinduizmie, czy buddyzmie. Wyznawcom Chrystusa w tych społeczeństwach odbiera się dziś podstawowe prawa przysługujące każdemu człowiekowi. Redukowani są do obywateli drugiej, a nawet trzeciej kategorii. Każdego roku za wiarę ginie ok. 100 tys. ludzi. Prześladowani są obecnie w 118 krajach, a o problemach w wielu z nich świat totalnie milczy.
O sytuacji niektórych krajach, gdzie chrześcijanie są prześladowani powiedzieli:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.