Patriarcha Cyryl wzywa do jedności

Niech naszą odpowiedzią będzie jedność naszego narodu oraz jego twarda wola powstrzymania terrorystów i tych, którzy ich popierają, finansują lub usprawiedliwiają – głosi oświadczenie patriarchy Cyryla, wydane 29 marca po zamachach w metrze moskiewskim. Do tragedii doszło dziś rano.

Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) zapewnił, że modli się za zabitych i rannych i ich rodziny oraz wezwał duchowieństwo stołecznych parafii do nawiedzenia rannych przebywających w moskiewskich szpitalach.

„Z bólem w sercu przyjąłem wiadomość o aktach terrorystycznych, których dokonano dziś rano w metrze moskiewskim. Modlę się o pokój dla zabitych, o pociechę dla ich krewnych i bliskich i o jak najszybsze uratowanie rannych” – napisał patriarcha. Zapewnił, że prosi Boga o pomoc dla ratowników, lekarzy i tych wszystkich, którzy pracują dla złagodzenia skutków tych nieszczęść.

„Nie jest to, niestety, pierwszy w ostatnich miesiącach akt terrorystyczny, dokonany w Rosji. I widzimy wyraźnie, że zagrożenie czyha na nas w każdej minucie” – czytamy w oświadczeniu. Zwierzchnik RKP wezwał obywateli, aby nie odpowiadali na nie strachem, paniką czy gniewem. „Niech naszą odpowiedzią będzie jedność naszego narodu oraz jego twarda wola powstrzymania terrorystów i tych, którzy ich popierają, finansują lub usprawiedliwiają” – zaapelował patriarcha. Zapewnił, że spotka ich za to kara Boża i wyraził przekonanie, że wkrótce dosięgnie ich także ludzka sprawiedliwość.

29 marca w ciągu niespełna godziny na moskiewskich stacjach metra – „Łubianka” i „Park Kultury” doszło do dwóch silnych wybuchów, w których wyniku zginęło na miejscu odpowiednio 23 i 12 osób a 18 i 15 odniosło rany – oświadczył dziennikarzom przedstawiciel Ośrodka Kontaktów Społecznych Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji. Według niego, ze wstępnych ustaleń wynika, że obu zamachów dokonały dwie kobiety-samobójczynie, których ciała znaleziono na miejscach tragedii.

Z kolei przedstawiciel władz Federacji Rosyjskiej Władimir Markin stwierdził, że w sprawie obu zamachów wszczęto postępowanie karne na podstawie art. 205 rosyjskiego Kodeksu Karnego (akt terrorystyczny). „W chwili obecnej na miejscach zdarzeń pracują śledczy i kryminolodzy Centralnego Aparatu Komitetu Śledczego. Ustalane są wszystkie okoliczności zamachów, prowadzone są czynności śledcze i działania operacyjno-dochodzeniowe” – dodał Markin.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama