Kondolencje od prawosławnych patriarchów

Patriarchowie Kościołów prawosławnych, rosyjskiego i aleksandryjskiego, Cyryl i Fiodor wyrazili wspólnie ból z powodu tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Publikujemy tekst depeszy kondolencyjnych.

We wspólnym oświadczeniu, które ogłoszono w siedzibie patriarchatu Kościoła aleksandryjskiego Cyryl i Fiodor podkreślili, że dzielą ból polskiego społeczeństwa z powodu śmierci prezydenta Kaczyńskiego.

W imieniu wszystkich wiernych prawosławnych z Kościołów rosyjskiego i aleksandryjskiego wyrazili oni narodowi polskiemu szczere współczucie z powodu tylu ofiar tragedii. "Niech miłościwy Bóg da pokój ich duszom i siły ich bliskim" - czytamy w oświadczeniu.

Prawosławni hierarchowie podkreślają, że "katastrofa samolotu nastąpiła niedaleko Katynia - miejsca głębokiego cierpienia w historii narodów rosyjskiego i polskiego".

"Od tego dnia pamięć o tysiącach zabitych w lesie katyńskim będzie nierozerwalnie związana z pamięcią o wszystkich pasażerach, którzy ponieśli śmierć w tym samolocie" - podkreślili patriarchowie.

Cyryl i Fiodor przesłali również depeszę z wyrazami bólu na ręce zwierzchnika polskiego Kościoła prawosławnego, Sawy, w związku ze śmiercią prawosławnego arcybiskupa Mirona, który był jednym z pasażerów samolotu Tu-154.

 

Oto teksty obu depesz z Rosji:

„Jego Ekscelencja
Arcybiskup Józef Michalik,
Metropolita przemyski,
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Ekscelencjo,
W imieniu wszystkich wiernych Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego proszę przyjąć szczere wyrazy współczucia w związku z tragiczną śmiercią w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego z małżonką i obywateli polskich, w tym członków Kościoła katolickiego w Polsce z biskupem Wojska Polskiego Tadeuszem Płoskim na czele.

Tragedia, do której doszło dzisiaj na ziemi smoleńskiej, napełnia moje serce szczególnym bólem, bo przecież właśnie tutaj prawie 25 lat pełniłem swoją posługę arcypasterską. Głęboko boleję, że tragicznie zginęła delegacja polska, udająca się do Katynia, aby uczcić pamięć tych, którzy tam w latach wojny niewinnie ucierpieli.

Bolejemy wraz z narodem polskim i modlimy się do Chrystusa Dawcy Życia, który zwyciężył śmierć, o wieczny spoczynek dla dusz tych, którzy zginęli i o pociechę dla ich bliskich.

Z wyrazami miłości w Chrystusie Zmartwychwstałym,

CYRYL,
Patriarcha moskiewski i Wszechrusi”

 

„Jego Ekscelencja
Arcybiskup Józef Michalik,
Metropolita przemyski,
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Ekscelencjo,
Z uczuciem głębokiego bólu przyjąłem wiadomość o tragicznej śmierci w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i towarzyszących mu osób, wśród których byli również przedstawiciele Kościoła katolickiego Polski.

Proszę przyjąć moje najszczersze wyrazy współczucia w związku ze śmiercią biskupa polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. opieki duszpasterskiej wśród wojskowych i innych członków delegacji Waszego Kościoła, którzy znajdowali się wraz z nim na pokładzie samolotu, zniszczonego w wyniku katastrofy lotniczej.

Niech zmartwychwstały Pan nasz Jezus Chrystus ukoi dusze zmarłych w krainie sprawiedliwych, a ich bliskim i wszystkim wiernym Kościoła polskiego, którzy ponieśli dzisiaj ciężką stratę, niech da pociechę w nadziei na ostateczne zwycięstwo życia nad śmiercią.
Z wyrazami miłości w Zmartwychwstałym Chrystusie,

Przewodniczący
Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych
Patriarchatu Moskiewskiego,
Metropolita wołokołamski HILARION”

«« | « | 1 | » | »»