Biskupi bronią wolności religijnej

Ostrzegają rząd przed wprowadzaniem restrykcji dotyczących wolności wypowiedzi.

Biskupi Szkocji ostrzegają rząd przed wprowadzaniem restrykcji dotyczących wolności wypowiedzi. Wyrażają zaniepokojenie tym, że nauczanie Kościoła dotycząca małżeństwa i seksualności może powodować oskarżanie katolików o przestępstwa z nienawiści.

Szkockie władze pracują nad rewizją prawa dotyczącego przestępstw popełnianych z nienawiści (hate crime). Według definicji przedstawionej w raporcie dokonującym przeglądu dotychczasowej legislacji zbrodnie te dotyczyć mają takich aspektów jak rasa, religia, orientacja seksualna, tożsamość transpłciowa, czy niepełnosprawność. Według danych rządowych dwie trzecie zgłoszeń o popełnieniu takich przestępstw dotyczy zachowań rasistowskich.

„Podstawowe prawo do wolności wypowiedzi i prawo jednostki do posiadania i wyrażania opinii, nawet jeśli są przez niektórych uważane za kontrowersyjne lub niemile widziane, musi zostać utrzymane” – piszą w oświadczeniu szkoccy biskupi. Jednocześnie wskazują, że „należy dołożyć starań, aby umożliwić miejsce do debaty i zdrowej wymiany poglądów, zabezpieczając, że «przestępstwo nienawiści» nie obejmuje zwykłego dyskursu, w którym ludzie rozsądnie utrzymują rozbieżne poglądy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.