Patriarcha Bartłomiej w Rosji

Profesor Moskiewskiej Akademii Teologicznej protodiakon Andriej Kurajew oświadczył, że wizyta patriarchy ekumenicznego Bartłomieja I w Rosji jest „poważnym zwycięstwem” dyplomacji Patriarchatu Moskiewskiego.

Oznacza to – jego zdaniem – że kwestia statusu kanonicznego Kościoła prawosławnego na Ukrainie została zdjęta z agendy dialogu między Moskwą i Konstantynopolem.

W swoim programie telewizyjnym na kanale Stolica Kurajew podkreślił, że patriarchowie ekumeniczni rzadko przyjeżdżają do Moskwy, przez kilka stuleci takich wizyt w ogóle nie było”. Przypomniał, że Bartłomiej I odwiedził Kijów dwa lata temu, gdzie spotkał się z ówczesnym patriarchą moskiewskim Aleksym II. – Była to bardzo napięta wizyta, gdyż wielu ludzi spodziewało się, że Konstantynopol ogłosi Ukrainę swoim terytorium [kanonicznym – KAI]. To nie nastąpiło – przyznał.

Według niego oba Kościoły mogą przedyskutować inne sprawy, a przede wszystkim „kwestie wspólnego świadectwa chrześcijańskiego w zsekularyzowanym świecie współczesnej Europy Zachodniej”.

Także Radio Watykańskie donosi, iż patriarcha Konstantynopola Bartłomiej kontynuuje wizytę w Rosji. W sobotę i niedzielę przebywać będzie w Sankt-Petersburgu i jego okolicach. Wczesnym rankiem w sobotę patriarchowie Bartłomiej i Cyryl odwiedzą bazę floty bałtyckiej na wyspie Kronsztadt. Spotkają się tam z marynarzami odbywającymi służbę w miejscowym garnizonie. Obaj zwierzchnicy prawosławni obejrzą restaurowany Morski Sobór katedralny św. Mikołaja. W godzinach popołudniowych zwiedzą sobory: Kazański, Zbawiciela na Krwi i Aleksandra Newskiego w Sankt-Petersburgu. W niedzielę obaj patriarchowie odprawią Liturgię w soborze Isakijewskim. Wieczorem zwiedzą rezydencję carów w Carskim Siole. W poniedziałek patriarcha Bartłomiej wróci do Stambułu.

Komentujący przyjazd Bartłomieja I do Rosji dziennikarze i duchowni podkreślają sukces dyplomacji patriarchatu moskiewskiego, której udało się doprowadzić do tej wizyty. Nieporozumienia między patriarchatami nie przeszkodziły w spotkaniu obydwu zwierzchników prawosławnych. Może jest to zapowiedź innego spotkania na szczycie – z Benedyktem XVI. Bartłomiej I spotykał się już z Janem Pawłem II i z obecnym Papieżem. Oczywistym wydaje się, że patriarcha moskiewski musiał najpierw spotkać się w Rosji z patriarchą Konstantynopola. Może nadejdzie czas na spotkanie ekumeniczne nie tylko wewnątrz prawosławia, ale również w ramach Kościoła Powszechnego.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama