Patriarcha Cyryl będzie modlił się za ofiary Czarnobyla

W siedzibie agencji RIA-Novosti odbył się telemost między Moskwą i Kijowem. W konferencji poświęconej 25. rocznicy awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu uczestniczyli przedstawiciele rosyjskiego prawosławia z Rosji i Ukrainy. Akcja jest zapowiedzią wizyty, którą patriarcha Cyryl na Ukrainie, którą złoży w dniach 25-27 kwietnia i w ramach której odwiedzi miejsce katastrofy w Czarnobylu.

W trakcie telemostu zastępca szefa Wydziału Kontaktów Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego ks. Nikołaj Bałaszow poinformował, że patriarcha Cyryl o 1:23, w noc katastrofy, uderzy w dzwon czarnobylski. Ceremonia odbędzie się w kompleksie świątynnym w dzielnicy Kijowa Darnica. Każdego roku w tym miejscu rozpoczynają się obchody rocznicowe.

Zgodnie ze słowami przewodniczącego Wydziału ds. Kontaktów ze Społeczeństwem ks. Wsiewołoda Czaplina, zwierzchnik rosyjskiego prawosławia odwiedzi miejsce katastrofy i modlić się będzie za jej ofiary. Złoży wieniec pod pomnikiem bohaterów Czarnobyla. Spotka się również z pacjentami Narodowego Instytutu Onkologicznego, wśród których wielu do dziś nosi na sobie ślady katastrofy sprzed dwudziestu pięciu lat. Weźmie udział w konferencji poświęconej czarnobylskiej tragedii i nagrodzi osoby szczególnie zasłużone w usuwaniu skutków awarii.

Szef służby informacyjnej patriarchatu moskiewskiego, Władymir Legojda, i szef podobnej służby na Ukrainie, Wasilij Anisimow, podkreślili, że po raz pierwszy patriarcha moskiewski odwiedzi miejsce katastrofy. Prezes „Związku Czarnobyl Ukrainy” Jurij Andriejew zaznaczył, że poziom radiacji w tym miejscu ponad pięćdziesięciokrotnie przekracza normę. Pobyt delegacji potrwa krótko i nikt nie powinien ucierpieć. Prezes wyraził nadzieję, że strefa Czarnobyla w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat powróci do normalnego życia.

«« | « | 1 | » | »»