Patriarchat Moskiewski narzędziem wpływów i propagandy rosyjskiej

Do wprowadzenia sankcji przeciw propagandzistom rosyjskim i uznania Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) za narzędzie wpływu wezwało w rezolucji Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE). Według członka delegacji ukraińskiej na to cokwartalne posiedzenie – Ołeksija Honczarenki za przyjęciem dokumentu głosowało 117 delegatów, 14 było przeciw a 5 wstrzymało się od głosu. Poseł zaznaczył, że wśród 14 przeciwników rezolucji było 5 Włochów.

Uchwalony dokument wyraża zaniepokojenie ZPRE powszechnym szerzeniem propagandy, ukierunkowanej na pełne uprzedzeń kształtowanie opinii publicznej, zagrażającej należytemu działania ustrojów demokratycznych oraz wspólnym wartościom i godności ludzkiej. "Taka szkodliwa propaganda zawiera w sobie zarówno propagandę bezprawną, jak i taką, która nie jest wprawdzie zakazana, może jednak szkodzić rozwojowi swobodnych poglądów i świadomemu udziałowi obywateli w debatach publicznych i podejmowaniu postanowień wskutek nieetycznych sposobów komunikowania się, łącznie z dezinformacją i narzędziami manipulacji psychologicznej" – stwierdza rezolucja Zgromadzenia.

Jednocześnie uczestnicy posiedzenia wskazali, iż walką ze szkodliwą propagandą nie powinna stać się pretekstem do wprowadzenia cenzury.

Zgromadzenie Parlamentarne uznaje, że w przypadku "reżymów totalitarnych, takich jak Federacji Rosyjska, propaganda jest nieodłączną częścią ich wojny z demokracją – czytamy w dokumencie ZPRE. Zwrócono uwagę, że "rosyjski państwowy kanał telewizyjny RT (dawniej znany jako «Russia Today») i jego sieć światowa, a także «fabryki trolli» są częścią szerszej strategii, mającej za zadanie destabilizację demokracji europejskich i wpływanie na  procesy polityczne". W poprawce, zgłoszonej przez delegatów ukraińskich, powtórzono dawne wezwanie do uznania, iż Rosyjski Kościół Prawosławny jest wykorzystywany przez reżym kremlowski "jako narzędzie wpływów i propagandy rosyjskich".

Uczestnicy obrad zaproponowali ponadto "wprowadzenie sankcji celowych przeciw rosyjskim środkom przekazu, jak RT i afiliowane doń osoby, ponieważ ich działalność łamie etykę dziennikarską i winna być rozpatrywana jako zagrożenie bezpieczeństwa narodowego państw członkowskich ZPRE.

Zgromadzenie uznało już wcześniej RKP za narzędzie wpływów oficjalnej Moskwy i jej propagandy. Mówi o tym rezolucja ZPR  z kwietnia br., która wezwała także do uznania za bezprawnie wybranego prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina.

Zgromadzenie Parlamentarna Rady Europy z siedzibą w Strasburgu (Francja) powstało na mocy statutu podpisanego 5 maja 1949 w Londynie, ale swe pierwsze posiedzenie odbyło 10 kwietnia tegoż roku, skupiając początkowo wyłącznie kraje zachodnie. Nazywało się wówczas Zgromadzeniem Doradczym, obecną nazwę nosi od 1974 r.  Dziś należy do niego 46 państw z naszego kontynentu (łącznie z Turcją i trzema krajami kaukaskimi: Armenią, Azerbejdżanem i Gruzją). Liczba deputowanych – jest ich łącznie 612, w połowie reprezentujących swe parlamenty krajowe i ich zastępców – z poszczególnych państw zależy od liczby ich mieszkańców. Najwięcej delegatów – po 18 mają Francja, Niemcy, Włochy i Wielka Brytania, podczas gdy Polska jest w drugiej grupie krajów razem z Hiszpanią, Turcją i Ukrainą – po 12 przedstawicieli. Przewodniczącym organizacji jest od stycznia br. Theodoros Russopulos z Grecji. 

«« | « | 1 | » | »»