18 lipca br. zmarł po ciężkiej chorobie ks. prof. Alfred Tschirschnitz (63), wieloletni duszpasterz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczytnie, wybitny intelektualista i tłumacz, a dla wielu pokoleń teologów różnych wyznań niedościgniony znawca Starego Testamentu.
Ks. Tschirschnitz był duszpasterzem parafii ewangelickich w Ostródzie, Elblągu, Mikołajkach Pomorskich, a od 1991 roku do śmierci w Szczytnie. Był wieloletnim wykładowcą Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i kierownikiem Katedry Starego Testamentu. Ks. prof. Tschirschnitz był autorem klasycznych dzieł z historii Starego Testamentu, w tym przede wszystkim „Historii ludów biblijnych.” Dokonał tłumaczenia na język polski Księgi Psalmów oraz innych ksiąg Starego Testamentu. Zmarły pozostawił żonę, trzy córki, syna i dwoje wnucząt.
21 lipca odbył się w szczytnowskim kościele pogrzeb ks. Tschirschnitza, którego pożegnali najbliżsi, duchowni ewangeliccy z całej Polski oraz parafianie. Ks. Alfreda Tschirschnitza znało wielu – studenci teologii na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, a poprzez jego książki ekumeniczne grono pasjonatów Starego Testamentu. Był osobą niezwykle charakterystyczną. Swoją fascynacją czasami Starego Przymierza potrafił zainteresować innych, był chodzącą encyklopedią wiedzy nt. judaizmu oraz starożytnych ludów biblijnych, jednak na tyle na ile pozwalała mu działalność naukowa i praca duszpasterska w Szczytnie, nie zamykał się tylko w jednej dziedzinie. Był warszawiakiem, który związał swoje życie duszpasterskie ze służbą dla Kościoła na Mazurach. Teraz powrócił do swojego Pana, pozostawiając po sobie pustkę.
Księże Alfredzie, Chrystus zmartwychwstał!
***
Informacja pochodzi z portalu Ekumenizm.pl
Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.