W Warszawie rozpoczyna się jesienna sesja Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. – Najważniejszy będzie międzynarodowy, europejski, wymiar Synodu, związany z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej, przejęciem jej od Węgrów oraz przekazaniem jej Duńczykom – podkreśla ks. Wojciech Pracki, rzecznik prasowy Kościoła.
Synod zajmie się także sprawami wewnątrzkościelnymi, m.in. ustali tematykę najbliższych lat i prawdopodobnie ustosunkuje się do ogłoszenia przez Sejm poprzedniej kadencji roku 2012 Rokiem Piotra Skargi. Ponadto gośćmi Synodu będą przedstawiciele Kościołów luterańskich Danii oraz Węgier.
W sesji synodu wezmą udział reprezentanci Kościoła Luterańskiego Danii mającego status kościoła państwowego (jego głową jest duńska królowa). Są oni członkami władz kościelnych. Heidi Paakjaer Martinussen, Hanna Broadbridge i Steffen Ravn Joergensen spotkają się w piątek z przedstawicielami Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i będą dyskutować na temat „Co znaczy być mniejszościowym kościołem w Polsce”.
Następnie spotkają się w siedzibie Prezesa Rady Ministrów z minister ds. równego traktowania – Elżbietą Radziszewską.
W sobotę Duńczycy spotkają się z dyrektorem Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Ireneuszem Lukasem w siedzibie PRE, przy ul. Willowej 1. Rozmowy będą dotyczyły polskiej prezydencji w Radzie UE. – W sobotę, 15 października około godz. 11.00 w siedzibie PRE odbędzie się briefing z duńskimi gośćmi – informuje ks. Pracki.
Natomiast dziś wieczorem w kościele św. Trójcy, przy Pl. Małachowskiego odbędzie się nabożeństwo synodalne. Kazanie wygłosi bp Tamas Fabiny – wiceprezydent Światowej Federacji Luterańskiej na region Europy Środkowo-Wschodniej, biskup Diecezji Północnej Luterańskiego Kościoła Węgier. Po nabożeństwie bp. Fabiny, który jest odpowiedzialny m.in. za współpracę węgierskich luteran z rządem będzie do dyspozycji dziennikarzy.
W niedzielę o godz. 8.15, podczas nabożeństwa podsumowującego jesienną sesję Synodu kazanie wygłosi ks. Steffen Ravn Joergensen – dziekan diecezji Elsinore w Danii.
Jesienna sesja Synodu potrwa do 16 października. Miejscem obrad jest Centrum Luterańskie w Warszawie przy ulicy Miodowej 21.
Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego to jego najwyższa władza o charakterze ustawodawczym. W jej skład wchodzi 70 osób, z czego tylko 1/3 to duchowni (biskupi i kilkunastu duchownych delegatów w niższej randze). Pozostałe 2/3 to osoby świeckie – delegaci 6 diecezji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Kościół liczy ok. 75 tys. wiernych, z których prawie połowa zamieszkuje Śląsk Cieszyński.
KEA w RP należy do rodziny kościołów luterańskich zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.