Katolickie radio Bakhita w Dżubie nadal nie może nadawać swego programu. 16 sierpnia zostało ono zamknięte przez władze Sudanu Południowego, gdyż w swych serwisach informacyjnych przedstawiło także punkt widzenia zbrojnej opozycji. Redaktor naczelny rozgłośni Ocen David Nicholas był więziony.
Amnesty International oskarżyła we wtorek dżihadystów z Państwa Islamskiego o dokonywanie czystek etnicznych i zbrodni wojennych na północy Iraku. Mniejszości etniczne i religijne padają tam ofiarami masowych egzekucji.
Kościoły i kościelne instytucje coraz częściej padają ofiarą konfliktu, jaki trwa w Sudanie Południowym. Informuje o tym miejscowe Radio Tamazuj.
Apeluje o to maronicki patriarcha. Natomiast bp Warduni ostrzega: dżihadyści nie poprzestaną na Iraku i Syrii.
Rządy ekstremistów muzułmańskich to nadużycia, egzekucje i wszelkiego rodzaju przemoc, które są całkowitym wypaczeniem religii.
Dramatyczny obraz konfliktu syryjskiego nakreślił na Mityngu Przyjaźni w Rimini wikariusz apostolski Aleppo bp Georges Abou Khazen.
Papież Franciszek zadzwonił do ks. Behnama Benoki, irackiego kapłana pracującego w obozie dla uchodźców w Ankawie. Była to odpowiedź na „List pisany łzami”, jaki od niego otrzymał.
Patriarchowie Kościołów wschodnich potępili zbrodnie dokonywane przez Państwo Islamskie na terenie Iraku wobec chrześcijan, jazydów i innych mniejszości.
Świat zapomniał o Syrii, nie interesuje się już trwającą tam wojną – ostrzega ks. Ziad Hilal, koordynator kilku ośrodków dla uchodźców i ofiar wojny w Homs prowadzonych przez tamtejszych jezuitów.
Pogrążona w chaosie Libia ma obecnie dwa rządy i dwa parlamenty – jeden z nich jest zdominowany przez ugrupowania islamistyczne.