Trzeba przede wszystkim walczyć nie z ateizmem, ale z pseudo- chrześcijaństwem wewnątrz każdego z nas – wołał prawosławny duchowny o. Aleksander Mień. Jedni go kochali, inni prześladowali. Zginął od ciosu siekierą. Sprawcy nie znaleziono – jak to w Rosji.
2 sierpnia 2006 r. zmarł kardynał Johannes Willebrands. Przez 20 lat – od roku 1969 do 1989 – kierował watykańskim Sekretariatem ds. Jedności Chrześcijan. Był najstarszym, członkiem kolegium kardynalskiego. Za miesiąc skończyłby 97 lat.
Przed blisko 20 laty ukazała się w Niemczech książka pod frapującym tytułem: „Gniew z miłości. Wzburzeni mężowie Kościoła".
Olivier Clément w 2001 r. ukończył 80 lat. W młodości był francuskim ateistą. Został prawosławnym z własnego wyboru.
Rok temu (w styczniu 2005) zmarła s. Joanna Lossow - franciszkanka oddana trosce o jedność Kościoła
O relacjach chrześcijan z różnych Kościołów, wzajemnym poznawaniu się i zrozumieniu z ks. Krzysztofem Grzesiakiem, przewodniczącym Archidiecezjalnej Rady Ekumenicznej, rozmawia Agnieszka Gieroba.
Brat Alois, przeor Wspólnoty z Taizé, w rozmowie z ks. Dariuszem Madejczykiem, redaktorem naczelnym „Przewodnika Katolickiego”, odpowiada na pytania młodzieży z Duszpasterstwa Młodych 20/30 przy poznańskiej katedrze. Mówi o własnym powołaniu, o modlitwie i ekumenicznym życiu wspólnotowym w Taizé, o charyzmie brata Rogera, o jedności i przebaczeniu.
Z punktu widzenia prawosławnej teologii moralnej nie do pomyślenia jest traktowanie zapłodnień pozaustrojowych in vitro jako formy leczenia niepłodności. Sztuczne zapłodnienie ani nie leczy z niepłodności ani rozwiązuje problemu bezdzietności. Skłania jednak do traktowania osób bezdzietnych jako osób chorych.
Minęło 10 lat od czasu podpisania przez katolików i ewangelików Deklaracji o Usprawiedliwieniu. O tym, co zmienił ten dokument, a także o różnych spojrzeniach na ekumenizm i jedność chrześcijan z biskupem Kościoła ewangelicko-augsburskiego Tadeuszem Szurmanem, rozmawia Jan Drzymała.
Podpisanie Wspólnej Deklaracji o Usprawiedliwieniu przez Kościół katolicki i Kościół ewangelicko-augsburgski to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach chrześcijańskiej teologii - stwierdza w wypowiedzi dla KAI (wypowiedź z roku 2004) znany ekumenista o. prof. Celestyn Napiórkowski z KUL.