Indie: Chrześcijanie prześladowani

W 2011 r. zanotowano 2141 przypadków aktów agresji, napaści i prześladowań

W 2011 r. zanotowano 2141 przypadków aktów agresji, napaści i prześladowań w stosunku do chrześcijan w Indiach – wynika z opublikowanego dziś raportu organizacji Świeckie Forum Katolickie (CSF), wspieranej przez arcybiskupa Bombaju, kard. Oswalda Graciasa.

Autorzy dokumentu zaznaczają że chodzi tu jedynie o zdarzenia, które zostały publicznie ujawnione, np. w środkach przekazu, a gdyby doliczyć nigdzie nie zarejestrowane, to ich liczba byłaby jeszcze wyższa. Przewidują, że w 2012 r. wzrosną prześladowania ze strony ekstremistycznych grup hinduistycznych. Antychrześcijańską przemoc nazywają „wirusem, który zainfekował społeczeństwo”, gdyż prześladowania się rozpowszechniają i obejmują prawie wszystkie stany Indii.

Co najmniej 1100 rodzin chrześcijańskich było „łatwym celem” ataków. Zdaniem autorów raportu jest to „przemyślana kampania”, która w 2012 r. może się jeszcze rozwinąć.

Pierwsze miejsce, gdy chodzi o liczbę przypadków prześladowań zajmuje południowy stan Karnataka. W 2011 r. odnotowano tam ich ponad 1000, czyli średnio 3-5 każdego dnia. Kolejne miejsca zajmują stany: Orisa, Gudżarat, Madhja Pradeś i Ćhattisgarh.

Głównymi ofiarami są kobiety (zwłaszcza siostry zakonne oraz siostry, żony i córki pastorów, gwałcone i molestowane seksualnie), a także dzieci – „bezbronni obserwatorzy zbrodni”, narażeni na brak żywności, niedożywienie, życie w obozach dla uchodźców, strach, bark bezpieczeństwa finansowego, nadużycia i pracę.

Komentując raport, sędzia Michael F. Saldanha zwraca uwagę, że „policja, biurokracja i wymiar sprawiedliwości sprawiają wrażenie uchylania się od swoich obowiązków”. Z kolei prof. Ram Puniyani, zajmujący się hinduistycznym ekstremizmem zaznacza, że zwolennicy ideologii hindutwy (hinduskiego nacjonalizmu) pokazali, jakie są ich zamiary wobec chrześcijan, a szczególnie należących do wspólnot plemiennych. Są oni przekonani, że misjonarze chrześcijańscy nawracają siłą i przekupstwem, przez co stanowią „zagrożenie dla hinduizmu”.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci stale zmniejsza się procentowy udział wyznawców Chrystusa w ogólnej liczbie ludności Indii. W 1972 r. stanowili oni 2,60 proc. mieszkańców, w 1981 r. – 2,44 proc., a w 2001 r. – 2,30 proc.

«« | « | 1 | » | »»