Rosja: Cyryl I o warunkach spotkania z Papieżem

Na temat możliwości spotkania z papieżem Benedyktem XVI wypowiedział się Patriarcha moskiewski Cyryl podczas ostatniej wizyty na Cyprze.

W wywiadzie udzielonym miejscowej gazecie „Philelephteros thipos” powtórzył on dotychczasowe warunki spotkania, tym razem jednak w łagodniejszym w tonie.

Patriarcha Cyryl uważa, że do takiego spotkania może dojść po spełnieniu pewnych warunków. Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia stwierdził, że spotkanie nie powinno nosić sensacyjno-medialnego charakteru, a zanim do niego dojdzie: „kwestie sporne między dwoma Kościołami powinny być rozwiązane lub przynajmniej powinno się je zacząć rozwiązywać”. To ostatnie sformułowanie o rozpoczęciu rozwiązywania spornych kwestii jest złagodzeniem dotychczasowej, nieustępliwej retoryki przedstawicieli Patriarchatu Moskiewskiego o bezwarunkowej konieczności rozwiązania wszystkich problemów. Do najważniejszych z nich zaliczana jest sytuacja rosyjskiego prawosławia na Zachodniej Ukrainie. Kościół greckokatolicki oskarżany jest o odebranie siłą prawosławnym budynków sakralnych. Należy pamiętać, że grekokatolicy odebrali, może nie zawsze z zachowaniem właściwej formy, cerkwie im skonfiskowane w drugiej połowie lat czterdziestych ubiegłego wieku na mocy decyzji władz stalinowskich.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
  • JAWA25
    20.09.2016 17:44
    tow. Cyryl znowu dał głos. "Cyryl był wielokrotnie oskarżany o współpracę z KGB w charakterze agenta o pseudonimie Michajłow. W ocenie Feliksa Corleya, badacza archiwów radzieckich służb specjalnych, objęcie wysokiej godności w hierarchii cerkiewnej bez podjęcia współpracy z KGB nie byłoby dlań możliwe. Jako moment przypuszczalnego werbunku duchownego podaje się rok 1970 i jego pierwszy wyjazd zagraniczny (w ramach organizacji Syndesmos hieromnich Cyryl udał się razem z metropolitą leningradzkim Nikodemem do Pragi)" z wikipedii. Ale co za różnica czy był agentem, w państwie komunistycznym każdy duchowny potrzebuje zezwolenia na bycie duchownym od Urzędu do spraw wyznań.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.