Aresztanci piszą. Ikony

Grupa osadzonych z Aresztu Śledczego w Białymstoku przez dwa miesiące uczestniczyła w warsztatach pisania ikon. Zajęcia miały pomóc w ich resocjalizacji. W środę prace poświęcił ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.

"To pierwsze takie warsztaty zrealizowane w ośrodku zamkniętym" - powiedział podczas spotkania w areszcie.

W warsztatach pisania ikon wzięło udział ośmiu osadzonych. Pod okiem ikonografa Jana Grigoruka z Muzeum Ikon w Supraślu, oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, poznawali tajniki tej sztuki. O uczestnictwie w warsztatach decydowały umiejętności plastyczne.

Ikony pisali prawosławni, katolicy i niewierzący osadzeni. Jak wyjaśnił Grigoruk, ikony, czyli obrazy święte, są porównywane do tekstów biblijnych; są "pisanym słowem Bożym" - stąd też określenie "pisanie ikon".

Grigoruk mówił, że na początku osadzeni uczestniczyli w zajęciach bardziej dla zabicia czasu i z ciekawości, dopiero po kilku spotkaniach było widać, że ich to wycisza i przeżywają pisanie. "To, co było pracą na zajęciach plastycznych, ikonograficznych, okazało się dla nich ogromnym przeżyciem duchowym" - dodał. Zauważył też, że dzięki tym warsztatom osadzeni poczuli się potrzebni i zobaczyli, że mogą zrobić coś dobrego dla siebie i innych.

Abp Jakub powiedział, że resocjalizacja osadzonych poprzez pisanie ikon ma nie tylko przywrócić ich do normalnego życia. Ale - jak dodał - ikona ma głębsze znaczenie, ma pomóc w odnalezieniu sensu i celu życia.

Jeden z uczestników warsztatów, skazany za zabójstwo na 16 lat więzienia (od 10 lat w odosobnieniu), powiedział dziennikarzom, że dzięki warsztatom poznał historię ikony, a także jej znaczenie. "Człowiek zaczyna myśleć o swoim życiu, o swojej przyszłości, o złych uczynkach, które popełnił, które chciałby naprawić w jakiś sposób" - dodał.

Areszt planuje kontynuację warsztatów w przyszłym roku. Miałoby powstać wtedy kilka grup: średniozaawansowana, dla osadzonych, którzy już znają podstawy pisania ikon, a także początkująca dla mężczyzn i kobiet.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
  • Lutek
    26.09.2012 19:35
    Dlaczego piszą ikony? Po rosyjsku pisać to po polsku malować. Gdy Rosjanin maluje obraz (nie musi to być ikona), to też będzie ją (w języku rosyjskim pisał). Po polski się maluje!!!
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.