Katolicka królowa Zjednoczonego Królestwa?

Po zmianach w prawie brytyjski monarcha będzie mógł poślubić osobę wyznania katolickiego

Wicepremier Wielkiej Brytanii Nick Clegg zapowiedział zmiany w brytyjskim „prawie o następstwie tronu” (Act of Settlement). Jeśli propozycję przyjmie brytyjski parlament, na tronie będzie mógł zasiąść żeński potomek monarchy – także wówczas, jeśli będzie miał młodsze męskie rodzeństwo.

Królowa bądź król Zjednoczonego Królestwa będzie mógł także poślubić osobę wyznania katolickiego. Do tej pory nie było to możliwe. Jednocześnie potomek pary królewskiej, jeśli będzie chciał panować na Wyspach, będzie musiał być członkiem Kościoła Anglii.

Informacje te Nick Clegg podał w kontekście ciąży żony następcy tronu, księżnej Katarzyny. W październiku 2011 rządy wszystkich 16 państw Wspólnoty Narodów poparły zmiany obecnie obowiązujących zasad, które uznały za „przestarzałe”. Choć Clegg uważa tę zgodę za „faktyczną zmianę”, musi potwierdzić ją jeszcze parlament brytyjski.

Prawo o następstwie tronu zostało uchwalone w 1701 roku i określa szczegółowe zasady dziedziczenia władzy w Wielkiej Brytanii.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Savonarola
  06.12.2012 15:07
  Anglicy ciagle jeszcze pamietaja ostatnia katolicka krolowa Bloody Mary-czyli krwawa Mary. Fanatyzm pchnal ja do brutalnego "nawracania" swoich poddanych na katolicyzm.Trudno nie zauwazyc,ze zerwanie Anglii z Watykanem wyszlo jej na dobre.
 • czytelnik
  07.12.2012 11:34
  Życzę Następcy Tronu wraz z Małżonką dobrego przeżycia czasu oczekiwania i szczęśliwego porodu. Niech całym życiem małżeńskim i rodzinnym zaświadczają o miłości Bożej względem nich. Niech w rodzinie Królewskiej Bóg będzie zawsze uwielbiany!
  Oby zmiany w prawie brytyjskim kierowały tronujących ku prawości życia codziennego w świetle Zmartwychwstałego i żyjącego Jezusa Chrystusa!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.