Ewangelicy w USA: Nasz papież Franciszek

„Także nasz Franciszek” - taki tytuł nosi artykuł o papieżu opublikowany na łamach miesięcznika „Christianity Today”, popularnego czasopisma ewangelików w USA. Założył je w 1956 r. słynny kaznodzieja Billy Graham, zwany papieżem amerykańskiego ewangelicyzmu.

Pastor Timothy George we wspomnianym artykule chwali Franciszka za jego prostotę i zerwanie z papieską pompą. Wyjaśnia też, że zbliżenie między katolikami i ewangelikami w USA jest faktem, będącym po części rezultatem wspólnej walki w obronie życia i przypomina zdecydowane stanowisko w tej sprawie kard. Jorge Bergoglio. Wybór przez niego po wyborze na papieża imienia Franciszek zdaje się wskazywać - według pastora - wolę jednoznacznej ewangelizacji na wzór św. Franciszka z Asyżu, który w tym celu udał się nawet do sułtana.

Po „wyzwolicielu” Janie Pawle II i „profesorze” Benedykcie XVI, Franciszek jest „pasterzem” - twierdzi George. Swój artykuł kończy słowami: „Nie zapominając o dzielących nas różnicach, dziś bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy wezwani do wspólnej pracy dla sprawy Chrystusa w rozbitym świecie”.

- Ewangelik publicznie chwalący biskupa Rzymu w najchętniej czytanym przez swą wspólnotę piśmie nie jest czymś zwyczajnym. Tym bardziej w USA, gdzie ewangelicki antykatolicyzm naznaczył historię kraju - komentuje francuskie pismo katolickie „La Vie”.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Q1
  10.06.2013 19:57
  JP2 wyzwoliciel, na pewno, ale przede wszystkim pasterz. Nowy papież - to ciągle cyberjazda na cyberemocjach
 • uhuhuhu
  10.06.2013 21:12
  No, tylko że św. Franciszek był ortodoksyjnym katolikiem. Czyżby to znaczyło, że bałwochwalca wzywający wstawiennictwa św. Michała Archanioła i NMP był jakimś wzorem dla protestantów?

  Jeśli tak - to dobrze. Ojciec Franciszek jest żywym dowodem na prawdziwość katolicyzmu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.