Biznes wesprze prawosławie?

Patriarcha Cyryl chce, aby prywatny biznes wsparł uczelnie kościelne.

Patriarcha Cyrl poparł ideę zaangażowania sektora bankowego w sponsorowanie uczelni wyznaniowych, którą przedstawił w Moskwie kard. Paul Poupard, były przewodniczący Papieskich Rad Kultury i Dialogu Międzyreligijnego.  Kardynał uczestniczył w IV rosyjsko-włoskim sympozjum na temat etyki w ekonomice i przekonywał, że prywatny sektor bankowy powinien wspierać szkolnictwo wyznaniowe, gdyż przygotowuje w ten sposób ludzi, propagujących etyczne zachowania w życiu publicznym, co także będzie służyć biznesowi. Myśl tę podchwycił patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl, który podczas spotkania z kardynałem powiedział, że także w rosyjskich warunkach, konieczne jest zaangażowanie prywatnego biznesu na rzecz prawosławnego szkolnictwa wyższego. Obecnie w niewielkim zakresie jest ono wspierane przez państwo. W praktyce jednak pomoc ogranicza się wyłącznie do studiów licencjackich z zakresu teologii, ale nie obejmuje już studiów magisterskich, czy doktoranckich.

Obecnie w Rosji działają dwa prawosławne uniwersytety oraz dwie Akademie Duchowne, gdzie prowadzone są zajęcia z teologii na poziomie uniwersyteckim. Działa także 50 seminariów duchownych, ale nie mają one statusu wyższych uczelni.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • adamp_314
  07.11.2013 11:24
  "[...] rosyjsko-włoskim sympozjum na temat etyki w ekonomice" to sobie pogadali eksperci. Rosja - drugi po Ukrainie najbardziej skorumpowany kraj w Europie i Włochy - drugi po Grecji najbardziej skorumpowany kraj w Unii Europejskiej. Trudno się dziwić, że uradzili iż etykę najlepiej kupić finansowaniem uczelni wyznaniowych... Trzeba było zaprosić Finów i Duńczyków i uważnie słuchać jak oni to robią, że korupcja jest tam marginalna.
 • JAWA25
  04.01.2017 13:14
  "propagujących etyczne zachowanie" i kto to mówi? Cyryl co "sprzeciwił się zrównywaniu odpowiedzialności sowieckiej Rosji z nazistowskimi Niemcami za rozpętanie II wojny światowej" cyt. za: http://gosc.pl/doc/1313246.Patriarcha-przeciw-odbrazawianiu-historii
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.