Dramatyczna sytuacja chrześcijan w Aleppo

„Pozostające drobne zapasy nie pozwalają nam na zaspokojenie ogromnych potrzeb naszych wiernych” – tak uważa abp Denys Antoine Chahda. Syrokatolicki ordynariusz Aleppo podczas spotkania ze Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie zwrócił uwagę na dramatyczną sytuację wspólnoty powierzonej jego pieczy duszpasterskiej.

„Przed wybuchem wojny w mojej diecezji było 1500 rodzin, teraz pozostało ledwie 800” – wskazał abp Chahda. Dodał, że Kościół pomaga regularnie prawie wszystkim z nich, dostarczając ubrania, żywność i lekarstwa. W miarę możliwości opłacane są także zakupy towarów pierwszej potrzeby, takich jak olej opałowy. „Zimą w Aleppo jest bardzo zimno, a od kilku miesięcy miasto jest bez prądu. Olej jest zatem jedynym sposobem, by rodziny mogły się ogrzać” – uważa ordynariusz tego syryjskiego miasta.

Poza brakiem wody i elektryczności wielu ludzi na skutek działań wojennych straciło swoje domy. Znaczna część mieszkańców wyemigrowała. „Rodziny chrześcijańskie, które pozostały, to te najbiedniejsze, bo nie miały możliwości opuszczenia kraju” – podkreśla abp Chahda. W bombardowaniach zniszczona została także syrokatolicka katedra i siedziba arcybiskupa. Mimo poważnych zniszczeń, które dotknęły także inne kościoły, wszędzie odprawia się Msze i nabożeństwa.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.