Moskwa: próba zażegnania sporu

Patriarchat moskiewski usiłuje zażegnać spór przed prawosławnym soborem na Krecie, który ma się rozpocząć 19 czerwca.

Poważne zastrzeżenia zgłosiły jednak patriarchaty Antiochii i Bułgarii. Bez ich udziału sobór nie będzie miał charakteru wszechprawosławnego.

Reprezentujący patriarchat moskiewski metropolita Hilarion Ałfiejew zasugerował przeniesienie obrad soboru na inny termin. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami decyzje na soborze powinny zapadać jednomyślnie i przy udziale przedstawicieli wszystkich cerkwi autokefalicznych. Synod patriarchatu moskiewskiego zaproponował zwołanie do 10 czerwca przedsoborowego spotkania dla omówienia poprawek do projektów dokumentów soborowych złożonych przez szereg lokalnych Cerkwi oraz monastery ze Świętej Góry Atos. Jednak patriarchat Konstantynopola, będący jednym z głównych organizatorów soboru, negatywnie odniósł się do tych propozycji. Na soborze nie będą podejmowane kwestie dogmatyczne. Zaplanowano natomiast omówienie problemów dotyczących stosunków z pozostałym światem chrześcijańskim, postu, małżeństwa i rodziny oraz misji Kościoła we współczesnym świecie i duszpasterstwa prawosławnych pozostających w diasporze.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.