Egipt: przedstawiciele muzułmanów złożyli życzenia świąteczne koptom

W Egipcie Koptowie przygotowują się do Bożego Narodzenia, które obchodzić będą, podobnie jak wiele innych Kościołów wschodnich, tak prawosławnych, jak i katolickich, 7 stycznia. Ze świątecznymi życzeniami przybyło w tych dniach do patriarchy Tawadrosa II również szereg osobistości muzułmańskich.

4 stycznia koptyjskiego papieża Aleksandrii w jego katedrze w Kairze odwiedził wielki imam kairskiego uniwersytetu Al Azhar, który jest najwyższym oficjalnym autorytetem islamu sunnickiego. Ahmadowi al-Tayyebowi towarzyszyła młodzież studiująca na tej uczelni. Powiedział on przy tej okazji, że tolerancja panująca między Egipcjanami jest zbyt silna, by mogły ją zakłócić jakieś kryminalne akty. Ponadto podkreślił trwające od dawna braterskie stosunki jego uniwersytetu z Kościołem koptyjskim. Również Tawadros mówił podczas tego spotkania o datujących się od ponad tysiąca lat relacjach muzułmańsko-chrześcijańskich w Egipcie, które jego zdaniem mogą służyć za wzór współistnienia.

W poprzednich dniach koptyjskiego patriarchę odwiedziły z życzeniami świątecznymi egipskie osobistości rządowe. Między innymi 2 stycznia był u niego minister obrony z grupą oficerów, a dzień później szef ministerstwa ds. wyznań.

W tym roku egipscy Koptowie obchodzą Boże Narodzenie w niecały miesiąc po samobójczym ataku na ich kościół śś. Piotra i Pawła, położony w centrum Kairu, nieopodal koptyjskiej katedry patriarchalnej. Miał on miejsce 11 grudnia ub. r. Prezydent Egiptu Abd sl Fattah as-Sisi nakazał władzom odnowienie zniszczonej świątyni. Prace wykonała jeszcze przed zakończeniem roku egipska armia.

«« | « | 1 | » | »»
 • Krzysiek
  06.01.2017 21:27
  >>o datujących się od ponad tysiąca lat relacjach muzułmańsko-chrześcijańskich w Egipcie<< Jak przyjąć życzenia Hansa Franka złożone narodowi polskiemu i jego wspomnieniu o datujących się od ponad tysiąca lat relacjach niemiecko-polskich. NADMIENIĘ - Hans w okresie 1939–1945 był generalnym gubernatorem okupowanych ziem polskich (Generalne Gubernatorstwo). Zapytaj się Kopta-Egipcjanina, kto jest okupantem.
 • Gość
  06.01.2017 23:11
  A potem ich zabili...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.