Egipt: pogróżki zamiast świątecznych życzeń

„Pierwsze Boże Narodzenie pod rządami islamistów” – w ten sposób agencja AFP tytułuje swoją relację ze świątecznych obchodów w Egipcie.

Większość tamtejszych wyznawców Chrystusa to prawosławni Koptowie, którzy Boże Narodzenie obchodzą zgodnie z kalendarzem juliańskim. Media zwracają też uwagę, że po raz pierwszy liturgicznym obchodom w katedrze w Kairze przewodniczył nowy patriarcha Teodor II.

Świąteczne życzenia do koptyjskiego papieża przesłał prezydent Mohamend Mursi. Ten kurtuazyjny gest nie rozprasza jednak obaw o przyszłość wspólny chrześcijańskiej w Egipcie. Koptów niepokoi także ogólna sytuacja w kraju. Prezydenckie przesłanie stało zresztą w sprzeczności z tzw. fatwą wydaną przez radykałów z ruchu salafitów, by nie składać Koptom życzeń z okazji obchodzonych przez nich świąt. „Niepokoi nas mnożenie się tego rodzaju wstecznych deklaracji” – mówi jeden z cytowanych przez agencje wyznawców Chrystusa. Inni donoszą wręcz o pogróżkach, jakie otrzymali od swych muzułmańskich sąsiadów na Boże Narodzenie. Chrześcijanie w Egipcie stają się nieuchronnie obywatelami drugiej kategorii, co odbija się na ich sytuacji ekonomicznej. Święta to dla nich czas większego zaangażowania religijnego, ale wielu zastanawia się też, czy nie opuścić ojczyzny, która ich nie chce.

Dodajmy, że obawy chrześcijan w Egipcie nie opierają się wyłącznie na zasłyszanych opiniach. Egipskie wojsko udaremniło zamach bombowy na koptyjski kościół w Rafah przy granicy ze strefą Gazy. Ładunki wybuchowe i broń odkryto w samochodzie zaparkowanym w pobliżu świątyni.

 

«« | « | 1 | » | »»
  • KRM
    08.01.2013 06:16
    Pamiętajmy też, że to Koptowie są Egipcjanami (potomkami starożytnych mieszkańców tego kraju), a słowo Kopt w języku koptyjskim oznacza po prostu Egipcjanin. Natomiast większość mieszkańców dzisiejszego Egiptu, tych którzy są muzułmanami, to Arabowie, którzy ze starożytnym Egiptem nie mają nic wspólnego (poza tym, że wymordowali większość jego mieszkańców).
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.