Co luteranizm mówi na tematy zawarte w siedmiu ostatnich słowach Jezusa z krzyża?
„Należy mieć oczy zawsze zwrócone na środkowy krzyż. On jest najważniejszy. Na nim umierał Zbawiciel świata za nasze grzechy. Z ust Tego, który zwisł na tym krzyżu rozległy się słowa: „Ojcze odpuść im, bo nie wiedzą, co czynią”, (…) Na nim dokonał się akt Bożej miłości, nasze zbawienie i odkupienie od „marnego postępowania naszego”.
Krzyż Jezusa powinien zawsze stać przed naszymi oczyma i w naszych sercach. Na ten krzyż trzeba stale patrzeć, ku niemu zmierzać, widząc w nim jedyny ratunek Nie ma ocalenia poza krzyżem Chrystusa. Nasze zbawienie jest w Jezusie. Ci, którzy wspominają krzyż Pański tylko w Wielki Piątek, są naprawdę pożałowania godni. Taką postawę Bóg z całą pewnością uważa za niewłaściwą. Nad takim chrześcijaninem niebo milczy, a wtedy biada człowiekowi.
Pan pragnie byśmy mieli gorące serca. Chce, aby były zawsze pod Jego krzyżem i tchnęły wiarą, i ufnością. Wiele dla nas uczynił i winniśmy Mu okazać szczerą wdzięczność.
Niechaj męka naszego Pana zbliża nas zawsze do krzyża Golgoty, z którego rozległy się słowa: „(…) będziesz ze mną w raju”. Pan chce, abyśmy już dziś byli pewni naszego zbawienia, już teraz, nim nadejdzie dzień zgonu.
„Jam to miał być związany,
Z łotrami iść, skazany
Na krzyż, do piekieł bram,
Twe rózgi, Twe okowy,
Koronę z Twojej głowy,
Nieszczęsny, miałem nosić sam”. Amen”
(Ks. prof. dr hab. Manfred Uglorz: Kazanie Ukrzyżowanego, 2004)
„…Dlatego na prośbę skazańca: „Jezu, wspomnij na mnie, gdy wejdziesz do królestwa swego”, Ukrzyżowany Zbawiciel odpowiada: „Zawadę powiadam ci, dziś będziesz ze mną w raju”. Slowa te rozwiązują wszelką wątpliwość, dają grzesznikowi, który u Ukrzyżowanego szuka ratunku i zbawienia, pewność Chrystusowego zmiłowania, przebaczenia i przyjęcia do Bożego Królestwa.
To wydaje się takie proste. Trzeba tylko zwrócić się do Ukrzyżowanego z prośbą: „Jezu wspomnij na mnie, gdy wejdziesz do królestwa swego”, aby usłyszeć te najbardziej upragniona odpowiedź: „Zaprawdę powiadam ci, dziś będziesz ze mną w raju”. Ale to, co wydaje się proste, w życiowej praktyce, wcale takie proste nie jest. Bo nie jest prosta ani łatwa wiara w Ukrzyżowanego Zbawiciela. Wszak zwiastowanie o krzyżu nie tylko było. Ale także jest, i zapewne będzie dla wielu głupstwem albo zgorszeniem. I to nie tylko na Golgocie więcej było tych, którzy odrzucili i wyśmiali Ukrzyżowanego Jezusa niż tych, którzy wierzyli, że Ukrzyżowany jest Panem i Zbawicielem każdego człowieka, jest szansą zbawienia daną każdemu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.