Wielki Czwartek u luteran

Luteranie na Śląsku Cieszyńskim podczas nabożeństw w Wielki Czwartek wspominają ustanowienie sakramentu Eucharystii przez Chrystusa.

Barwą liturgiczną jest biel, która symbolizuje niewinność i czystość. Duchowni, oprócz czarnej togi, używają białej komży lub białej stuły.

Luteranie przyjmują w Wielki Czwartek komunię pod postacią chleba i wina. Wierni wierzą, iż Komunia Święta jest ustanowionym przez Chrystusa widzialnym znakiem niewidzialnej łaski Bożej, a także prawdziwym ciałem i prawdziwą krwią Jezusa. W liturgii ksiądz śpiewa dziękczynne "Chwała Bogu na wysokościach!", a zbór odpowiada: "Na wysokościach Bogu cześć".

Zgodnie z prawem kościelnym Kościół ewangelicko-augsburski w Polsce dopuszcza do komunii nie tylko luteran oraz wiernych Kościoła Ewangelicko-Reformowanego (kalwińskiego) i Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, z którymi jest w tak zwanej wspólnocie ambony i ołtarza, lecz także innych chrześcijan, którzy wierzą w realną obecność Chrystusa w Wieczerzy Świętej.

Po nabożeństwach w Wielki Czwartek w kościołach ewangelicko-augsburskich zamilkną dzwony. Odezwą się dopiero w dniu Zmartwychwstania.

W Polsce jest obecnie około 80 tysięcy luteran, z czego blisko połowa na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja Cieszyńska Kościoła ewangelicko-augsburskiego jest najliczniejsza w Polsce. Na świecie jest ponad 70 milionów luteran.

«« | « | 1 | » | »»