Abp Desmond Tutu wycofuje się z życia publicznego

79-letni anglikański arcybiskup południowoafrykański Desmond Tutu ogłosił w czwartek na konferencji prasowej, że wycofuje się życia publicznego. Zwierzchnik Kościoła anglikańskiego w RPA, laureat pokojowej Nagrody Nobla, wsławił się jako przeciwnik apartheidu.

"7 października skończę 79 lat i wycofam się z życia publicznego. Ograniczę czas pracy do jednego dnia tygodniowo do lutego, gdy moje biuro zostanie zamknięte. Sądzę, że zrobiłem wszystko, co mogłem i naprawdę potrzebuję czasu na inne rzeczy, które zawsze chciałem robić" - wyjaśnił czarnoskóry hierarcha.

"Moja praca wypełniała mi w ostatnich latach coraz więcej czasu. Zamiast spokojnie się starzeć w domu u boku rodziny, spędzałem zbyt wiele czasu na lotniskach i w hotelach. Nadszedł czas, abym zwolnił tempo" - podkreślił arcybiskup Tutu, uważamy za "sumienie moralne Afryki Południowej".

Tutu sprecyzował, że będzie honorował wcześniej podjęte zobowiązania, lecz nie będzie się udzielał publicznie poprzez spotkania i wywiady. Zrezygnuje też z funkcji na uniwersytecie i w komisji ONZ ds. zapobiegania ludobójstwu. Zapowiedział, że ograniczy się jedynie w pracy w tzw. Grupie Mędrców - laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. (PAP)

«« | « | 1 | » | »»