Ewangelizujcie przez internet

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi, Cyryl I wezwał prawosławnych duchownych, aby wykorzystywali internetowe blogi w działalności duszpasterskiej.

Apel zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego spotkał się z szerokim odzewem wśród rosyjskich internautów. W wypowiedziach dla „Voice of Russia“ popierają oni inicjatywę patriarchy Cyryla i uważają internet za dobrą drogę do głoszenia Ewangelii.

„Wielu księży i kościelnych hierarchów prowadzi blogi” – mówi ekspert ds. internetu, Alexander Mitrofanow. Twierdzi, że odpowiadają oni na wezwanie Chrystusa skierowane do uczniów. „Jezus Chrystus uczył apostołów, aby docierali do ludzi poprzez słowo. Wysokie technologie i internet powinny służyć temu samemu celowi“ – dodał Mitrofanow.

Według innego rosyjskiego eksperta, Alexandra Kuzina patriarcha Cyryl widzi w internecie możliwość rozmowy z ludźmi. „Kościół chciałby być przez czytelników rozumiany. Co nie oznacza, że kościelni blogerzy powinni używać prostego czy fałszywego języka“ – podkreślił.  

Kuzin przypomniał, że komunikacja musi uwzględniać oba kierunki porozumienia. „Użytkownik chce stawiać pytania i brać udział w dyskusji“ - zaznaczył Kuzin.

Jego zdaniem, dobrym przykładem dla internetowej inicjatywy patriarchy jest Watykan. „Rosyjski Kościół Prawosławny może tylko z tego skorzystać, jeśli weźmie przykład z Rzymu” - powiedział Kuzin.

Rosyjski ekspert zaznaczył, że każda religia musi być reprezentowana „w sieci globalnej komunikacji, jeśli chce dawać wskazówki ludziom, którzy szukają Boga”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.