Modernizowanie kraju musi przebiegać w oparciu o zasady moralne i doświadczenie historyczne, podkreślił patriarcha Cyryl. Prawosławny hierarcha nawiązał do słów prezydenta Miedwiediewa o potrzebie modernizacji kraju.
„Prawdziwa modernizacja zawsze opiera się na zasadach moralnych. Modernizacja bez wymiaru moralnego zmienia się w niekontrolowaną pogoń za dobrami materialnymi i przyjemnościami, bezduszny technokratyzm, rodzi zniekształcone relacje międzyludzkie” – powiedział patriarcha Cyryl. Odwołując się do historii Rosji, wskazał na doświadczenia przemian XIX wieku: „Nawet najbardziej zdrowe i wewnętrznie logiczne reformy nie znajdowały odzewu w prostym ludzie, jeśli robiono je bez oglądania się na dotychczasowe doświadczenia i tradycje”.
Patriarcha zaznaczył, że „kraj obecnie styka się z nadzwyczajnie poważnymi problemami, jak korupcja, brak szacunku dla prawa, alkoholizm, narkomania, przestępczość, kryzys rodziny. Chociaż w tym kontekście działania władzy państwowej są konieczne, to powyższych problemów nie będzie można rozwiązać wyłącznie odgórnie, bez udziału samych obywateli, bez obudzenia twórczej aktywności prostego człowieka” – podkreślił zwierzchnik rosyjskiego prawosławia. Patriarcha wskazał przy tym na znaczące momenty w historii Rosji XIX wieku - uwolnienie chłopów od pańszczyzny, a jednocześnie śmierć z rąk terrorystów cara Aleksandra II, który wprowadził ten dekret. Według patriarchy Cyryla reformy wprowadzane wtedy przez Aleksandra II „mogą służyć za przykład, jak odpowiedzialna władza potrafi reagować na konieczność głębokich przemian społecznych”.
Obawy spotęgował niedawny incydent wymierzony w rodzinę chrześcijańską.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.