Prawosławni też zaczynają świętowanie

Prawosławni obchodzą 21 kwietnia uroczystość Wielkiego Czwartku. W tym roku Wielkanoc wypada bowiem w Cerkwi i w innych obrządkach wschodnich 24 kwietnia, czyli w tym samym czasie, co u katolików.

Porannej czwartkowej liturgii Świętego Bazylego Wielkiego, w katedrze pod wezwaniem św. Mikołaja w Białymstoku, przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej arcybiskup Jakub.

W skierowanym do wiernych orędziu wielkanocnym, które będzie odczytywane w świątyniach diecezji w święta, hierarcha podkreślił, że osoby, które swe szczęście widzą w bogactwie i nie wierzą w sąd ostateczny, często dopuszczają się wielkich przestępstw, by zdobyć tylko jak najwięcej pieniędzy. Stąd konflikty zbrojne i krwawe wojny - uważa arcybiskup Jakub.

Zwrócił uwagę, iż dla ludzi niewierzących, w ich mniemaniu, życie kończy się wraz ze śmiercią. "W związku z tym, celem ich życia jest tylko życie na ziemi. Nie wierząc w życie wieczne, a co za tym idzie i w sprawiedliwy osąd nad każdym według jego uczynków, starają się korzystać z życia doczesnego, ile tylko się da" - napisał w orędziu, dodając że dlatego na ziemi jest tyle zła, nienawiści, przemocy i przestępstw.

Hierarcha zaznaczył jednak, że każdy kto oczekuje zmartwychwstania i życia wiecznego, stara się żyć sprawiedliwie, w miłości i pokorze. "Nawet ewidentna niesprawiedliwość, z którą stykamy się na co dzień, nabiera logicznego wytłumaczenia w perspektywie wieczności. Zostanie bowiem rozliczona w życiu innym" - napisał do wiernych.

W niektórych świątyniach podczas porannej czwartkowej liturgii biskupi myją nogi dwunastu kapłanom, na pamiątkę ewangelicznego wydarzenia, kiedy to Jezus umył nogi swoim uczniom.

Wieczorem wierni ponownie przyjdą do cerkwi, by uczestniczyć w nabożeństwach pasyjnych, podczas których - trzymając w rękach zapalone świece - wysłuchają dwunastu fragmentów Ewangelii poświęconych Męce Pańskiej.

Cerkiewna świeca Wielkiego Czwartku ma znaczenie świecy gromnicznej w Kościele katolickim. Światło wierni zabiorą do domów, gdzie dymem będą symbolicznie znaczyć ich progi. Świece te używane są później podczas wszystkich uroczystych modlitw.

Przez cały Wielki Tydzień, w wielu prawosławnych rodzinach zachowywany jest ścisły post. W niektórych, w czwartek, piątek i sobotę, ogranicza się gotowanie potraw, a podstawą jadłospisu są chleb, woda (kompot) oraz warzywa i owoce.

Według tradycji, czwartek jest u prawosławnych pierwszym dniem Wielkiego Tygodnia, podczas którego nie powinno się wykonywać żadnych poważnych prac. Nazywany jest też "czystym", bo tradycyjnie zaczynał się kąpielą, najlepiej w wodzie przyniesionej o poranku z rzeki lub strumienia.

Dokładnych danych dotyczących liczby wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego nie ma. Hierarchowie Cerkwi szacują, że w całym kraju jest 550-600 tysięcy osób wyznania prawosławnego.

Ocenia się, że połowa z nich mieszka w województwie podlaskim - przede wszystkim w Białymstoku oraz powiatach: hajnowskim i bielskim. (PAP)

rof/ bno/

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama