Pracownicy i pracowniczki zatrudnieni przez Kościół Metodystyczny w Wielkiej Brytanii od 1 września br. otrzymują wynagrodzenie wyliczone zgodnie z zasadami godziwej płacy (Living Wage). Kościół Metodystyczny jest pierwszym z głównych wyznań chrześcijańskich w Wielkiej Brytanii, który zgodził się respektować w swojej działalności takie zasady zatrudnienia.
Od 1 września 2011 zarobki wszystkich osób zatrudnionych przez Kościół Metodystów nie mogą być mniejsze niż płaca godziwa (Living Wage)(obecnie £ 8.30 na godzinę w Londynie i £ 7.60 gdzie indziej). Jest to stawka godzinowa, pozwalająca osobie, pracującej w pełnym wymiarze czasu, zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe oraz uczestniczyć w życiu społecznym (przykładowo tak by dysponować czasem i środkami dla rodziny, opłacić za ubrania dzieci w szkole i szkolne zajęcia dodatkowe itp.). Stawka płacy godziwej jest odnawiana corocznie i rekomendowana przez Church Action on Poverty, niezależną chrześcijańską agendę społeczną. Prawnie obowiązująca płaca minimalna wynosi w Wielkiej Brytanii od £ 3.64 na godzinę dla absolwentów szkół do £ 5.93 dla osób powyżej 21 roku życia.
"Większość ludzi żyjących w ubóstwie znajduje się w gospodarstwach domowych, w których są osoby zatrudnione, to niskie zarobki są jednym z głównych czynników ubóstwa w Wielkiej Brytanii", powiedział ks. Leo Osborn, przewodniczący Konferencji Metodystów. "Jako chrześcijanie jesteśmy zaangażowani na rzecz sprawiedliwości i uczciwości. Kultura wielogodzinnej pracy za niska płacę przenika cały nasz naród. Rzeczywistość nisko opłacanej pracy oznacza dla wielu długie godziny i wiele miejsc pracy, pozostawiając niewiele czasu dla rodziny, społeczności, czy dla przyjemności. W podzielonym społeczeństwie, w którym rodzina i społeczność znaczą więcej niż kiedykolwiek, godziwa płaca (Living Wage) jest jedynym praktycznym sposobem, by pokazać przywiązanie do tych aspektów życia."
***
Informacja pochodzi z portalu Ekumenizm.pl
Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.