Co reformowani mówią sami o sobie? O swojej wierze, organizacji, historii? O swoich radościach i kłopotach?
Ordynacja duchownych w parafiach jest dożywotnia. Synod może pozbawić ordynacji, może też pozbawić prawa pełnienia urzędu. Niektóre funkcje duchownych są wybieralne, np. administrator parafii jest mianowany przez Konsystorz na trzy lata kadencji, proboszcz jest wybierany przez parafian na Ogólnym Zgromadzeniu Członków Zboru na 10-letnią kadencję.
W Polsce istnieje zaledwie 9 parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego: Bełchatów, Katowice, Kleszczów, Łódź, Pstrążna, Strzelin, Warszawa, Zelów i Żychlin.
KONFESYA albo WYZNANIE WIARY POWSZECHNEJ Kościołów Chrześcijańskich Polskich z r. 1570
Zwolennicy reformacji odgrywali dużą rolę w kulturze polskiej w XVI i XVII wieku. Jako pierwsi pojawili się w Polsce luteranie, na początku XVII w. ważną rolę odgrywali arianie. Ale w II połowie XVI stulecia – "złotego" wieku naszej kultury, dominowali ewangelicy reformowani, dla których najbliższe były idee Jana Kalwina, działającego w Szwajcarii francuskiego teologa.
Już we wrześniu będziemy mieli w Polsce pierwszą kobietę pastora. Zostanie nią w Kościele ewangelicko-reformowanym Wiera Jelinek z Zelowa w Łódzkiem.
Chadwick jest niezawodnym przewodnikiem po ogromnym materiale historycznym, który w tym przypadku obejmuje prawie piętnaście wieków. Church Times