Duchowa oferta dla kibiców na Euro 2012

Już za niespełna trzy tygodnie, 8 czerwca, meczem Polski z Grecją w Warszawie zainaugurowane zostaną Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. W to wielkie sportowe wydarzenie włącza się także Kościół katolicki, który chce zapewnić kibicom z całego kontynentu opiekę duszpasterską.

O tym, by fanom futbolu z całego kontynentu zapewnić także odpowiednią opiekę duchową zaczęto myśleć już 18 kwietnia 2007 roku, gdy UEFA przyznała Polsce i Ukrainie prawa do zorganizowania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.

Ks. Edward Pleń, krajowy duszpasterz sportowców zapewnił, że Kościół jest gotowy na Euro 2012. Przygotowano szereg wydarzeń duszpasterskich, które odbywać się będą w trakcie rozgrywek, i to nie tylko Mszy św. czy nabożeństw. Wydano specjalne modlitewniki i informatory dla kibiców, a w przygotowaniu są gazetki ewangelizacyjne.

W przygotowaniach do rozgrywek szczególne zadania spoczęły na tych miastach, w których odbywać się będą rozgrywki, a więc: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. „Z radością i dumą patrzymy na inicjatywy duszpasterskie w tych miastach” – przyznał ks. Pleń.

Dla kibiców, sportowców i sympatyków piłki nożnej przygotowano nie tylko Msze św. czy nabożeństwa ekumeniczne, ale także specjalne strefy wyłącznej modlitwy, miasteczka ewangelizacyjne oraz inicjatywy wydawnicze.

Towarzystwo Świętego Pawła (pauliści) wydało „Ewangelię dla sportowca i kibica”. Publikacja pomyślana jest nie tylko jako przydatna podczas Euro 2012, ale również Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Pierwsza część to cztery Ewangelie, w drugiej znajdują się świadectwa sportowców, a na zakończenie modlitewnik sportowca. Dostępne będą także „Perełki dla kibica” z myślami Jana Pawła II.

Oprócz tego w każdym z miast gospodarzy wydane zostaną gazetki ewangelizacyjne z informacjami dla kibiców. Krakowskie Wydawnictwo św. Stanisława BM wyda 64-stronicową gazetkę, w której znajdą się wszystkie niezbędne informacje, zarówno te dotyczące organizacji mistrzostw, jak i kościołów czy stref, w których kibice będą mogli się modlić.

Sztandarowym punktem program duszpasterskiego, związanego z Euro 2012 są katechezy, które zostały przygotowane dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich - poinformował ks. Pleń. Mówią one o kibicowaniu, właściwym przeżywaniu tego sportowego święta, oraz szacunku dla każdego, kto przyjdzie na stadion. Katechezy nie ukazały się drukiem, ale dostępne są na stronie internetowej duszpasterstwa sportowców: www.sport.episkopat.pl. „Mogą one być wykorzystane przez każdego, kto chce te mistrzostwa traktować jako 'swoje Euro'” - powiedział ks. Pleń.

By dotrzeć do kibiców obcokrajowców duszpasterstwo sportowców swoją stronę internetową przygotowało także w języku angielskim. Znajdują się tam m.in. informacje jak dojechać do tych parafii, w których odbywały się będą nabożeństwa związane z Euro 2012 i w jakich językach sprawowana będzie liturgia.

W Warszawie Msze św. dla kibiców i sportowców zaplanowano m.in. w katedrze pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze (w języku polskim, angielskim, włoskim, hiszpańskim i francuskim) oraz w pallotyńskiej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie (m.in. po niemiecku).

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»