Najstarszy pozabiblijny ślad istnienia Betlejem

Odnaleziona pieczęć świadczy o tym, że Betlejem istniało już 1000 lat przed Chrystusem.

Archeolodzy w Izraelu odnaleźli dotychczas najstarszy pozabiblijny ślad istnienia miasta Betlejem. Jest to mała gliniana pieczęć ze starohebrajskimi napisami, którą znaleziono podczas prac wykopaliskowych w tzw. Mieście Dawida u podnóża Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. O znalezisku poinformował 23 maja izraelski urząd ds. starożytności.

Odnaleziony fragment świadczy o tym, że Betlejem istniało już w czasach Pierwszej Świątyni (1006-586 przed Chrystusem) i należało do królestwa Judy. Według przekazu biblijnego król Dawid pochodził z Betlejem i tam został namaszczony na króla.

Pieczęć wielkości 1,5 centymetra zawiera w trzech wierszach słowa „w siódmym”, „Betlejem” oraz „dla króla”. Jak wyjaśnił szef grupy archeologów, Eli Schukron, prawdopodobnie chodzi tu o przesyłkę, która została wysłana z Betlejem do Jerozolimy w siódmym roku panowania monarchy.

Archeolodzy nie wiedzą jeszcze, czy są to pieczęci, jakich używali celnicy w czasach panowania Ezechiasza, Manassesa czy Jozjasza w VIII i VII wieku przed Chrystusem, kiedy podatek płacono w formie złota, srebra lub produktów rolnych, takich jak pszenica czy wino. Odpowiednie pieczęci gwarantowały, że towary lub dokumenty dotrą nienaruszone we właściwe ręce.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.