Rumunia: Misja ekumeniczna z Watykanu

Umocnieniu jedności wspólnoty katolickiej obu obrządków w Rumunii oraz dialogu ekumenicznego służyła wizyta kard. Leonardo Sandriego w tym kraju.

Prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich odwiedził m.in. Sighet i Kluż, spotykając się zarówno z katolikami, jak i prawosławnymi, w tym z patriarchą Danielem. Zwierzchnik rumuńskiego prawosławia zapewnił kard. Sandriego o pragnieniu ponownego podjęcia rozmów z grekokatolikami, zerwanych przed pięcioma laty. Konflikt obu wspólnot dotyczy zwrotu grekokatolikom nieruchomości kościelnych przekazanych prawosławnym przez komunistów po formalnej likwidacji Kościoła unickiego w 1948 r. Nie mogąc odzyskać swej własności na mocy dwustronnych negocjacji z Cerkwią rumuńscy grekokatolicy zwrócili się do sądu, co stało się pretekstem do jednostronnego zerwania rozmów przez prawosławnych. W lipcu Święty Synod Cerkwi rumuńskiej ma rozważyć propozycję powrotu do dialogu z katolikami w ramach komisji mieszanej.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie... Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.