Patriarcha Jerozolimy odwiedzi Polskę

W drugiej połowie czerwca do Polski przyjedzie prawosławny patriarcha Jerozolimy i całej Palestyny Teofil III. 24-25 czerwca hierarcha weźmie udział w uroczystościach w monasterze w Jabłecznej - poinformowała w poniedziałek prawosławna kuria metropolitalna.

To pierwsza wizyta w Polsce Teofila III, który patriarchą Jerozolimy jest od 2005 roku, rewizyta po pobycie w Jerozolimie zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy.

Oprócz Jabłecznej, gdzie weźmie udział w dorocznych obchodach ku czci patrona klasztoru Św. Onufrego, duchowny odwiedzi także prawosławne sanktuarium na Św. Górze Grabarce oraz Lublin, Białystok i Warszawę.

Współczesne patriarchaty prawosławne to przede wszystkim jednostki administracyjne. Zarządzane są przez patriarchów, czyli najwyższych duchownych dostojników. Obok dziewięciu patriarchatów, najważniejszą jednostką podziału są kościoły autokefaliczne (niezależne). Takim jest np. Cerkiew w Polsce, zarządzana przez metropolitę Sawę.

Rzecznik prasowy Polskiego Autokefalicznego Kościoła Politycznego ks. Henryk Paprocki powiedział PAP, że patriarchat jerozolimski obejmuje teren Jerozolimy i Jordanii, i należy do grupy tzw. historycznych lub apostolskich, czyli najstarszych patriarchatów. "Najstarszy kościół świata" - powiedział o nim ks. Paprocki.

Dodał, że jego szczególne znaczenie wynika nie z rangi, ale z historii. "Kościół jerozolimski jest nazywany matką wszystkich kościołów, bo tam się zaczęło chrześcijaństwo. Dodatkowy dla nas argument to także fakt, iż nasza liturgia prawie cała powstała w Ziemi Świętej" - powiedział ks. Paprocki.

Patriarchaty mają nieformalną, honorową strukturę ich ważności, np. przy ich wymienianiu w czasie uroczystości religijnych. Za "pierwszego wśród równych" (primus inter pares) uznawany jest patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, zwany ekumenicznym, który w tym roku ma przyjechać do Polski w sierpniu.

W sanktuarium na Św. Górze Grabarce odbędą się wówczas obchody 300. rocznicy pierwszego cudu, w tym świętym miejscu dla wyznawców prawosławia.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama