Benedykt XVI otworzył obrady Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu „zadziwiającą medytacją na temat historii” – pisze naczelny redaktor „L'Osservatore Romano”, Giovanni Maria Vian w komentarzu zatytułowanym „Z innej perspektywy” (Da una prospettiva diversa).
Po zacytowaniu fragmentu jednego z psalmów, w którym mowa była o „upadku bogów, prowadzącym do przezwyciężenia politeizmu” papież stwierdził, że „i dziś bogowie przybierają postać pozbawionych oblicza anonimowych kapitałów, które mają ogromną niszczycielską moc, maskę fundamentalistycznego terroryzmu, który fałszywie powołuje się na imię Boga i przelewa krew, albo pod postacią narkotyków, które są okrutną bestią oraz ideologii przeciwnej małżeństwu i czystości”.
„Bóstwa te zostaną jednak pokonane, jak to miało miejsce w przypadku smoka, opisanego w Apokalipsie: próbuje utopić niewiastę w rzece, ale to ziemia, czyli wiara prostych, wchłania te nurty, które chcą zalać i ukryć Kościół Chrystusa” – pisze G. M. Vian.
Jego zdaniem życzenie papieża, aby Synod Biskupów dla Bliskiego Wschodu stał się okazją do umocnienia dialogu z judaizmem i islamem, świadczy o „spokojnej ufności kogoś, kto wie, że w obliczu jedynego Pana historii upadli i upadać będą bogowie i władcy tego świata”. Jest to bowiem zgodne z „inną perspektywą, a mianowicie perspektywą Boga”.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.