Rosja: patriarcha dumny z dokonań

Patriarcha Cyryl jest dumny z dokonań rosyjskiego prawosławia w ostatnim dwudziestoleciu. Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi przytoczył na dowód tego dane statystyczne ukazujące wielki wysiłek wiernych w dziele dwudziestoletniej odbudowy infrastruktury religijnej po zniszczeniach komunizmu. Uczynił to podczas posiedzenia patriarszej Rady ds. Kultury. Posiedzenie odbyło się 3 grudnia w pomieszczeniach moskiewskiego soboru katedralnego Chrystusa Zbawiciela.

„W ostatnim dwudziestoleciu odbudowaliśmy 23 tys. świątyń. W żadnym innym kraju nie zrobiono niczego podobnego. Świat powinien zobaczyć, co potrafi Święta Ruś” – powiedział z dumą patriarcha moskiewski.

Zwrócił on uwagę, że „dokonano tego nie w czasach koniunktury gospodarczej, politycznej stabilizacji czy harmonii społecznej, ale konfrontacji ekonomicznej, politycznej i społecznej”.

Według danych udostępnionych przez patriarchę do 1991 r. na terenie byłego ZSRR funkcjonowało 7 tys. cerkwi oraz 22 monastery. Obecnie działa 30 tys. świątyń.

Patriarcha Cyryl zaproponował, aby przyszłoroczna wystawa „Prawosławna Ruś” stała się podsumowaniem ostatnich dwóch dekad odnowy prawosławia po zniszczeniach totalitaryzmu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama