Katolicka diecezja Orange w stanie Kalifornia chce kupić od Kościoła Reformowanego w Ameryce „kryształową katedrę” i związane ze słynną oszkloną megaświątynią budynki. Za 35-arową nieruchomość w Garden Grove diecezja zamierza zapłać 50 mln dolarów w gotówce.
Świątynia, zaprojektowana przez słynnego architekta, Philipa Johnsona, została zbudowana z 10 tysięcy prostokątnych szyb i może pomieścić prawie 3 tys. osób. Jest prawdziwą wizytówką południowej Kalifornii. Właściciel katedry, protestancki zbór należący do Kościoła Reformowanego w Ameryce i założony przez charyzmatycznego pastora Roberta H. Schullera, ogłosił bankructwo rok temu.
Tymczasem katolicka diecezja, licząca 1,2 mln wiernych, od dawna szukała nowego, większego kościoła, który mógłby służyć potrzebom duszpasterskim. Nowoczesny budynek w Garden Grove spełnia takie warunki i, jak podkreślają eksperci, z łatwością mógłby być dostosowany do wymagań katolickiej liturgii.
Transakcję musi zatwierdzić specjalny sąd nadzorujący proces upadłościowy protestanckiego zboru. Diecezja chce także umożliwić protestantom dzierżawę niektórych budynków na okres trzyletni, a także oferuje korzystną sprzedaż innego budynku, który mogły służyć im jako świątynia.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.