Katolicy kupią „kryształową katedrę”?

Katolicka diecezja Orange w stanie Kalifornia chce kupić od Kościoła Reformowanego w Ameryce „kryształową katedrę” i związane ze słynną oszkloną megaświątynią budynki. Za 35-arową nieruchomość w Garden Grove diecezja zamierza zapłać 50 mln dolarów w gotówce.

Świątynia, zaprojektowana przez słynnego architekta, Philipa Johnsona, została zbudowana z 10 tysięcy prostokątnych szyb i może pomieścić prawie 3 tys. osób. Jest prawdziwą wizytówką południowej Kalifornii. Właściciel katedry, protestancki zbór należący do Kościoła Reformowanego w Ameryce i założony przez charyzmatycznego pastora Roberta H. Schullera, ogłosił bankructwo rok temu.
Tymczasem katolicka diecezja, licząca 1,2 mln wiernych, od dawna szukała nowego, większego kościoła, który mógłby służyć potrzebom duszpasterskim. Nowoczesny budynek w Garden Grove spełnia takie warunki i, jak podkreślają eksperci, z łatwością mógłby być dostosowany do wymagań katolickiej liturgii.
Transakcję musi zatwierdzić specjalny sąd nadzorujący proces upadłościowy protestanckiego zboru. Diecezja chce także umożliwić protestantom dzierżawę niektórych budynków na okres trzyletni, a także oferuje korzystną sprzedaż innego budynku, który mogły służyć im jako świątynia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KATEDRA

Pobieranie...
 • Damianon
  25.07.2011 20:03
  O jaaa...
  kolejny protestancki potworek zamiast normalnej świątyni rzymskokatolickiej.
 • Saptor
  25.07.2011 22:30
  Nie widzę przeszkód aby wreszcie skończyć z ciemnymi gmachami kościołów i wrzucić więcej światła. W tym przypadku jest to gwarantowane.
 • xyz
  23.08.2011 10:34
  @Damianon, wręcz przeciwnie, to świetny pomysł. Zamysłem przewodnim tego budynku było otworzenie świątyni na niebo, co się świetnie udało. To nasi budowniczowie budowli sakralnych nadal zbytnio się trzymają mroków...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.