Jeszcze w maju br. mówiło się o tym, że Benedykt XVI z pewnością nie pojedzie w 2013 r. do Serbii, teraz jednak pojawiły się inne sygnały.
Pożywkę dla nowych spekulacji dały wypowiedzi serbsko-prawosławnego duchownego Zorana Filipovicia, sekretarza biskupa Niszu, Jovana (Puricia) podczas spotkania z grupą dziennikarzy austriackich.
W przyszłym roku Nisz będzie ważnym miejscem uroczystości z okazji 1700. rocznicy Edyktu Mediolańskiego. Ogłoszony w 313 r. przez cesarzy Konstantyna Wielkiego (dla Zachodu) i Licyniusza (dla Wschodu) edykt kładł kres prześladowaniom chrześcijan w Cesarstwie Rzymskim. Gwarantował on chrześcijanom pełną wolność religijną (zakończenie prześladowań), zezwalał na przejście na chrześcijaństwo dotychczasowych wyznawców religii rzymskiej oraz zwracał Kościołowi wszystkie skonfiskowane świątynie i posiadłości. Dokument głosił, że „zarówno chrześcijanie, jak i wszyscy ludzie mają prawo, żeby w sposób wolny wybierać sobie religię (…), aby Bóg Niebios mógł być dla nas i dla wszystkich łaskawy i aby nam sprzyjał”. Konstantyn ogłosił też niedzielę dniem świątecznym. W 330 r. założył Konstantynopol, późniejszą stolicę Cesarstwa Rzymskiego.
Filipović powiedział austriackim dziennikarzom, że Patriarchat Serbskiego Kościoła Prawosławnego wystosował zaproszenia „do najważniejszych dostojników wszystkich Kościołów”. Nie chciał potwierdzić, ani też nie zaprzeczył, czy dotyczy to również papieża Benedykta XVI. Jeszcze w maju państwowa agencja informacyjna Serbii – Tanjug – informowała, że Kościół serbsko-prawosławny nie wystosuje żadnych zaproszeń „ekumenicznych”.
Natomiast wcześniej, podczas kwietniowej konferencji prasowej w związku z kongresem konstantyńskim w Rzymie, dyrektor biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi powiedział, iż poza Światowym Dniem Młodzieży w Rio de Janeiro papież nie ma jeszcze w planach żadnych innych podróży zagranicznych w 2013 r.
Ponieważ cesarz Konstantyn urodził się w Niszu, miasto przygotowuje na 2013 r. wielkie uroczystości. Burmistrz Miloš Simonović zapowiedział, że do przyszłego roku zostanie wyremontowany kościół Konstantyna w parku św. Sawy, a także będą udostępnione zwiedzającym wykopaliska archeologiczne Mediana.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.