Benedykt XVI i metropolita Hilarion o prześladowaniu chrześcijan

Sporym echem odbiła się w rosyjskich mediach prawosławnych wiadomość o spotkaniu metropolity Hilariona Ałfiejewa z Benedyktem XVI. Podkreślano jego dobrą atmosferę i zbieżność poglądów w kwestii respektowania praw chrześcijan na świecie.

Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego przekazał Ojcu Świętemu pozdrowienia od patriarchy Cyryla. Papież z kolei odwzajemnił się życzeniami pomocy Bożej dla patriarchy moskiewskiego.

Odpowiadając na pytania Hilarion poinformował Benedykta XVI o procedurach wyboru biskupów i tworzeniu nowych metropolii w Rosyjskim Kościele Prawosławnym. Mówił ponadto o szkołach zakonnych i misyjnej działalności Kościoła. Przedstawił również kwestię nauczania przedmiotu „Podstawy kultury religijnej i tyki świeckiej” w szkołach rosyjskich oraz otwierania wydziałów teologicznych na świeckich uniwersytetach. Następnie duchowny szeroko omówił działalność kierowanej przez siebie Synodalnej Komisji Biblijno-Teologicznej. Przedstawiciel patriarchatu podzielił się także uwagami po spotkaniu z nowym prefektem Kongregacji Nauki Wiary abp. Gerhardem Müllerem, wyrażając nadzieję na owocną współpracę w sferze naukowych badań teologicznych.

Osobnym tematem, który poruszył metropolita, był problem bezczeszczenia w wielu krajach, w tym w Rosji, tego, co przez chrześcijan uznawane jest za święte. Papież wyraził swoją solidarność i ból w związku z tymi wydarzeniami. W nawiązaniu do prześladowań chrześcijan szczególną uwagę skierowano na łamanie ich praw i jawną dyskryminację w przestrzeni publicznej w wielu miejscach na świecie. Hilarion podkreślił, że obrona ich praw jest wspólnym zadaniem prawosławnych i katolików.

Na zakończenie spotkania przebiegającego w serdecznej atmosferze metropolita podarował Benedyktowi XVI ikonę „Zstąpienie Chrystusa do piekieł” autorstwa protodiakona Alieksieja Trunina.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.