Patriarcha Cyryl o dialogu

Rosyjski Kościół Prawosławny i Kościół rzymskokatolicki jednym frontem bronią wartości chrześcijańskich – uważa patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl. Mówił on o tym podczas spotkania ze studentami prowadzonej przez rosyjskie MSZ Akademii Dyplomatycznej oraz z pracownikami rosyjskiej dyplomacji.

„W obliczu agresywnego, zsekularyzowanego liberalizmu razem z Kościołem rzymskokatolickim bronimy tradycyjnych wartości chrześcijańskich, takich jak rodzina i wartość życia ludzkiego. Nasze Kościoły jednym frontem występują przeciwko medyczno-biologicznym eksperymentom niezgodnym z postawą szacunku dla godności ludzkiej osoby” – powiedział zwierzchnik rosyjskiego prawosławia.

Według patriarchy współpraca między obydwoma Kościołami rozwija się w kilku kierunkach dzięki postawie Benedykta XVI. „Od 1980 r. prowadzony jest dialog teologiczny, w trakcie którego razem z innymi Kościołami prawosławnymi zastanawiamy się z katolikami nad dzielącymi nas problemami: rolą biskupa Rzymu, problemem Kościołów unickich i szeregiem innych kwestii” – powiedział patriarcha Cyryl. Na marginesie przypomnijmy, że w r. 1980 papieżem był Jan Paweł II. Prowadzony dialog prawosławno-katolicki patriarcha moskiewski określił, jako trudny i stwierdził, że nie można oczekiwać natychmiastowych jego owoców.

Wyraził głęboką troskę z powodu tendencji do „liberalizacji teologii i moralności” w szeregu Kościołów protestanckich. Dawanie ślubów homoseksualistom i dopuszczanie do kapłaństwa uznał za niedopuszczalne. W podsumowaniu wskazał, że wiele wspólnot prawosławnych, katolickich, protestanckich w krajach WNP i Europy Wschodniej pozostaje wiernymi tradycyjnym wartościom chrześcijańskim.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.