Bartłomiej I na prawosławną Wielkanoc

„Jesteśmy po to, by ciągle przypominać, że nie sianie śmierci i pragnienie zemsty, ale dobro może uczynić świat lepszym miejscem!” – napisał Bartłomiej

Patriarcha Bartłomiej I wystosował wielkanocne przesłanie do wyznawców prawosławia na całym świecie. Zgodnie z kalendarzem juliańskim, przeżywają oni właśnie Triduum Paschalne, przygotowując się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola zwraca przede wszystkim uwagę na ogrom cierpienia jakie niosą ze sobą toczące się wojny i konflikty militarne w różnych miejscach globu.

„Jesteśmy po to, by ciągle przypominać, że nie sianie śmierci i pragnienie zemsty, ale dobro może uczynić świat lepszym miejscem!” – napisał Bartłomiej. „Wiele nieszczęść pojawiło się przez pogardę dla człowieka i jego praw. Tymczasem potrzeba uszanownia wartości osoby ludzkiej, tak by człowiek – zwłaszcza słaby i bezbronny – mógł żyć w pokoju” – dodał patriarcha. Przypomniał, że Chrystus zbawiając ludzkość na zawsze zwyciężył śmierć, a ci którzy w niego wierzą muszą szczególnie pamiętać o niezbywalnym prawie do życia każdego człowieka.

«« | « | 1 | » | »»