Rosja: napięcia po spotkaniu Cyryla z Papieżem

Spotkanie patriarchy moskiewskiego Cyryla z Papieżem Franciszkiem wywołało negatywny rezonans w niektórych kręgach rosyjskiego prawosławia.

Przed rozdmuchiwaniem antypatriarszych nastrojów przestrzegł przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita wołokołamski Hilarion Ałfiejew.

Przeciwników zbliżenia prawosławno-katolickiego Hilarion Ałfiejew nazwał faryzeuszami. Chociaż akcja przeciwko działaniom Cyryla I ma zdaniem metropolity Hilariona charakter marginalny, to jednak postawa jednego z biskupów oraz jego popleczników duchownych i świeckich zaowocowała wysyłaniem do Cyryla I i urzędów patriarchatu listów protestacyjnych. Metropolita przypomniał, że głównym tematem poruszanym przez Papieża i patriarchę moskiewskiego była obrona prześladowanych chrześcijan, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. Nakłanianie patriarchy do unikania spotkań, przeciwstawianie się aktywności Kościoła prawosławnego na forum społecznym doprowadzi rosyjskie prawosławie do izolacji. Dlatego tak jak wówczas, kiedy w związku ze zbliżającym się czerwcowym Soborem światowego prawosławia pojawiały się w niektórych rosyjskich kręgach prawosławnych głosy ostrzeżeń i protestów, metropolita Hilarion zdecydowanie przeciwstawił się tym opiniom, podobnie zareagował w przypadku krytyki  Cyryla I po jego spotkaniu z Franciszkiem.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.