Synod Kościoła wybiera ze swego grona:
PREZESA SYNODU, którym może być duchowny lub świecki członek Synodu Kościoła (od dnia 6 kwietnia 2002 r. Prezesem XI Synodu Kościoła jest ks. Jan Gross).
RADĘ SYNODALNĄ (2 duchownych radców: ks. Roman Dorda i ks. Waldemar Pytel i 2 świeckich radców: inż. Józef Król i mgr Urszula Wantuła – Rakowska), która wraz z Prezesem Synodu stanowi prezydium Synodu.
BISKUPA KOŚCIOŁA, który jest duchowym Zwierzchnikiem i Pasterzem całego Kościoła, a z urzędu także Prezesem Konsystorza (od dnia 6 stycznia 2001 r. Zwierzchnikiem Kościoła w Polsce jest ks. biskup Janusz Jagucki).
KONSYSTORZ - naczelną władzą administracyjną Kościoła w Polsce i zarazem organ wykonawczy Synodu Kościoła (na okres 5 lat), a więc:
świeckiego Wiceprezesa Konsystorza (którym jest obecnie mgr inż. Adam Pastucha) oraz po 3 radców konsystorskich z grona duchownych (ks. Jan Badura, ks. Piotr Gaś i ks. Janusz Sikora) i 3 radców świeckich (mgr inż. Wojciech Filipp, mgr inż. Wilhelm Lorek i mgr Maciej Oczkowski).
Synod zbiera się w Warszawie na sesję zwyczajną wiosną (kwiecień) każdego roku, oraz na jesiennej (październik – listopad) sesji nadzwyczajnej w jednej z Parafii Kościoła. Synod pracuje przez cały rok w komisjach synodalnych, które składają corocznie sprawozdania ze swoich prac i przedkładają Synodowi gotowe wypracowane materiały do zatwierdzenia i polecenia w całym Kościele (np. programy i podręczniki katechetyczne, Śpiewnik Kościoła, Agendy).
Pomiędzy sesjami Synodu, pracuje Rada Synodalna na czele z Prezesem Synodu. Zajmuje się ona głównie prawami i regulaminami Kościoła, wykładem Prawa Kościelnego, przygotowuje tematykę i program sesji synodalnych.
Konsystorz, który jest organem wykonawczym Synodu i sprawuje kierownictwo Kościoła, zajmuje się codziennymi sprawami Kościoła, zbiera się raz w miesiącu na swych posiedzeniach w Warszawie, lub też na sesjach wyjazdowych. Pracami Konsystorza kieruje Biskup Kościoła i Wiceprezes Konsystorza. Biskupowi Kościoła przysługuje prawo uczestniczenia i przewodniczenia zebraniom we wszystkich diecezjach, parafiach i organizacjach kościelnych na terenie całego Kościoła. W szczególnie trudnych lub bardzo ważnych sprawach Kościoła w Polsce na wspólnym posiedzeniu zbiera się Rada Synodalna wraz z Konsystorzem.
DIECEZJA. Kościół Ewangelicko – Augsburski w RP tworzy 6 diecezji (cieszyńska, katowicka, mazurska, pomorsko-wielkopolska, warszawska i wrocławska). Wybrani świeccy przedstawiciele wszystkich parafii Diecezji wraz ze wszystkimi duchownymi Diecezji stanowią Synod Diecezjalny.
Synod Diecezjalny wybiera:
Biskupa Diecezjalnego z pośród duchownych diecezji, który jest duchownym zwierzchnikiem Diecezji.
Radę Diecezjalną w składzie: świecki Kurator Diecezjalny, duchowny radca, który w sprawach duchowych jest zastępcą Biskupa Diecezjalnego i świeckiego radcę diecezjalnego.
Parafie Diecezji współpracują w różnoraki sposób ze sobą (Diecezjalny Zjazd Chórów, spotkań młodzieżowych, dzieci, konfirmantów, niewiast, katechetów). Biskup Diecezjalny zazwyczaj raz w miesiącu a conajmniej co trzy miesiące w diasporze zgromadza wszystkich księży na konferencjach teologicznych i diecezjalnych, na których omawiane są ważne sprawy życia duchowego i administracji Kościoła. Biskup Diecezjalny wraz z Radą Diecezjalną raz na pięć lat przeprowadza wizytację Parafii.
Dalszy ciąg na następnej stronie