Kard. Kurt Koch rozpoczął wizytę w Rosji. Jej pierwszym akcentem była Msza, którą odprawił on w bazylice św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Petersburgu.
Uroczystą Eucharystię wraz z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan koncelebrowali abp Paolo Pezzi, ordynariusz archidiecezji Matki Bożej w Moskwie oraz nuncjusz apostolski w Rosji abp Ivan Jurkovič.
Bazylika św. Katarzyny jest największą katolicką świątynią Petersburga. Kompletnie zrujnowany podczas rządów władzy sowieckiej kościół, teraz dynamicznie się odradza. Msza trzeciej niedzieli Adwentu, nazywana Gaudete, czyli „niedzielą radości”, rozpoczęła się na schodach bazyliki. Kard. Koch poświęcił odrestaurowane centralne drzwi świątyni.
„Bardzo się cieszymy, że kolejnym etapem remontu jest odnowienie wielkich, drewnianych drzwi, które prowadzą do naszej bazyliki – powiedział o. Zdzisław Szmańda, dominikanin, wikariusz parafii św. Katarzyny. – Jest to jeden z niewielu, jeśli nie jedyny drewniany fragment, który przetrwał wszystkie zawieruchy i pożary w naszym kościele. Mamy nadzieję, że podobnie jak ci, którzy stworzyli te drzwi i cieszyli się z tego, że ich kościół staje się coraz piękniejszy, tak teraz my, po długim czasie, kiedy kościół był zniszczony, cieszymy się, że ten widzialny znak wspólnoty Kościoła staje się coraz piękniejszy. I niech pozostanie znakiem wspólnoty, która oby sama była coraz lepsza i piękniejsza” – powiedział o. Szmańda.
Uroczysta Msza pod przewodnictwem kard. Kocha miała symboliczny wymiar. Bazylika św. Katarzyny otworzyła bowiem swoje drzwi na Newski Prospekt – główną arterię Petersburga.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.